godz. 10.30- 12.30 - warsztaty
Wyspa vs Dolina – Kolażowe wariacje
/ warsztaty historyczno-plastyczne, prow. – animatorzy „Wyspa Skarbów” GAK: Paweł Jarczewski oraz Daria Sycz /
Warsztaty historyczno-plastyczne nawiązujące do czasów świetności urokliwych zakątków Wyspy Sobieszewskiej i Jaśkowej Doliny. Bajkowe wille ukryte wśród lasów, urocze kawiarnie i restauracje kuszące klientów wystrojem i położeniem, skłoniły nas by na nowo odkryć te dwa urocze zakątki.
Czy ptaki czują bluesa?
/ warsztaty edukacyjne Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN /
Czy ptaki czują bluesa? Na to pytanie pozytywnie odpowie każdy, kto choć raz usłyszał wspaniale trele słowika, solowe występy śpiewaka, popisy naszego ogrodowego kosa, świergot wróbli czy nawet skrzeczenie trzciniaka… Talenty muzyczne ptaków, bogactwo ich melodii, różnorodność głosów zadziwia od zawsze, a zwłaszcza świat muzyki i muzyków, stanowiąc dla nich wciąż aktualną inspirację. Czyż nie usłyszymy znajomych dźwięków V Symfonii Beethovena wsłuchując się w śpiew trznadla? A czy nie przypominają rytmu typowego dla rapu powtarzające się frazy zaganiacza?
NATURAlnie do ujścia Wisły
warsztaty edukacyjne Grupy Badawczej Ptaków Wodnych KULING /
Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING opowie o dzikiej przyrodzie i skarbach wyjątkowego miejsca, jakim jest rezerwat przyrody „Mewia Łacha” w ujściu Wisły. Edukatorki pokażą, co jest „ptasim rarytasem” i przybliżą, co jeszcze można zobaczyć spacerując wzdłuż ścieżki edukacyjnej. Wyjaśnią, co jest największym problemem w rezerwacie oraz dlaczego należy zapewnić ptakom spokój - zarówno tym lęgowym jak i wędrownym.
Leśny naSŁUCH
/warsztaty dźwiękowe Stowarzyszenia Sztuka Cię Szuka /
Zapraszamy małych i dużych na trening ucha. Skupimy się na dźwiękowych fenomenach, będziemy tropić zagadkowe dźwięki i sami je wydobywać przy użyciu niecodziennej aparatury para-dźwiękowej. Stworzymy gry muzyczne dla małych i dużych słuchaczy, a także proste instrumenty. Specjaliści będą opowiadali o tym co, jak, kiedy słuchać i po co? Stworzymy też plebiscyt na najciekawszy dźwięk Wyspy Sobieszewskiej. Zapraszamy. Nasłuch trwa…
Warsztaty wicia wianków z kwiatów polnych i leśnych.
Tradycja wicia wianków jest pretekstem do świetnej zabawy!
Dawniej w noc świętojańską dziewczęta wiły wianki i rzucały je na wodę z nadzieją, że wyłowi je ukochany. Poszczególnym ziołom i kwiatom, z jakich wiło się wianki, nadawano magiczne znaczenie. Piołun odpędzał złe moce, łopian chronił przed klątwą, ruta przyciągała kawalerów, żółty jaskier oznaczał miłość...
godz. 12.30
Tymoteusz wśród ptaków
/ spektakl dla dzieci Teatru Barnaby /
Reżyseria: Jan Marcov
Scenografia: Karolina Michałek
Muzyka: Michał Makulski
Występuje: Marcin Marzec
Teatr Barnaby
„Tymoteusz wśród ptaków” jest jedną z sześciu utworów teatralnych napisanych przez Jana Wilkowskiego, w których głównym bohaterem jest mały miś Tymoteusz. Miś z Rymcimcimowa jest jeszcze malutkim zwierzakiem, ale pomimo młodego wieku może pochwalić się mnóstwem przygód.
13.15- 14.30:
Dotknij natury
/ spotkanie z książką sensoryczną, warsztaty Darii Mach, WiMBP w Gdańsku /
Książka, której się nie czyta? Nie ma w niej liter? Tak! Poczuj pod palcami filcowe liście, cekinowe zwierzęta, kosmate drzewa i dotknij natury. Zabawa z książeczką sensoryczną polega na przypinani, odpinaniu i kreowaniu stron zgodnie z własną wyobraźnią. Podczas spotkania dzieci będą mogły rozwiązywać różne zadania na kartach książki, ćwicząc paluszki, a także kreatywność i logiczne myślenie.
Quiz familijny o Wyspie Sobieszewskiej
/ Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej /
W którym roku powstała Wyspa Sobieszewska? Jakie jezioro znajduje się w Górkach Wschodnich? Ile rezerwatów znajduje się na Wyspie Sobieszewskiej? Prowadzenie: Paweł Jarczewski „Wyspa Skarbów” GAK, oraz Mieczysława Cierpioł „Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej”
godz. 14.30-15.30
Gaja Grzegorzewska
/ spotkanie z autorką kryminałów, WiMBP w Gdańsku /
Gaja Grzegorzewska – ur. w 1980 r., filmoznawczyni, jedna z najpopularniejszych pisarek kryminalnych. Wydała sześć powieści. Cztery kryminały o prywatnej detektyw Julii Dobrowolskiej. Za trzecią powieść cyklu - "Topielicę" otrzymała nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej kryminalnej powieści roku. "Betonowym pałacem" otworzyła nowy cykl psychologicznych thrillerów z Krakowem w roli głównej. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się też drugi tom - "Kamienna noc". Jest również współautorką wraz z Irkiem Grinem i Marcinem Świetlickim powieści "Orchidea", będącej pastiszem gatunku kryminalnego. Zajmuje się też dziennikarstwem. Pisała do "Portalu kryminalnego", "Polityki", "Wprost", "Gazety Wyborczej", "Bluszcza", "Chimery" i "Men's Health".
Napisz komentarz
Komentarze