Są daty, o których nie wolno zapominać. Taką datą dla mieszkańców Skórcza, zdaniem radnego Mirosława Ossowskiego jest dzień 27 stycznia, w którym żołnierze Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera przynieśli mieszkańcom wolność.
- Jako nauczyciel i wychowawca młodzieży uważam za swoją misję zaszczepianie dumy ze swojej historii, nawet z tych małych, lokalnych rocznic - wyznaje Mirosław Ossowski, radny Skórcza. - Nie rozumiem dlaczego tak małą wagę przywiązujemy dzisiaj do utrwalania naszej historycznej tożsamości. Nie chcemy albo nie potrafimy atrakcyjnie czcić naszych świąt i rocznic. Za „komuny” to władza pamiętała o wkroczeniu wojsk radzieckich do Skórcza i świętowała dzień 4 marca. Teraz mamy wolność i nową władzę, ale jakoś brakuje nam pamięci. Niedawno minęła 550 rocznica potyczki pod Skórczem. Minęła całkowicie niezauważona. Aby w podobny sposób nie minęła 88 rocznica wyzwolenia Skórcza po 148 latach zaborów postanowiłem podjąć próbę zaktywizowania mieszkańców. I próba powiodła się. Z satysfakcją informuję, że 27 stycznia odbędą się uroczystości poświęcone tej rocznicy. Na uroczystości zapraszają burmistrz miasta, Rada Miejska oraz Towarzystwo Przyjaciół Skórcza i Ziemi Kociewskiej. Uroczystości rozpoczną się Mszą Dziękczynną za miasto i jego mieszkańców, która zostanie odprawiona o godzinie 9.00 w miejscowym kościele parafialnym. Następnie zapraszamy wszystkich na uroczystą akademię do Miejskiego Ośrodka Kultury. Akademia rozpocznie się o godzinie 16.00. Warto wspomnieć, że w Skórczu dwie ulice noszą nazwy związane z powrotem miasta do Macierzy. Dawna ulica 4 marca nosi teraz nazwę generała Józefa Hallera a dawna ulica Bolesława Bieruta otrzymała nazwę 27 stycznia.
To było tak
Po 148 latach zaboru pruskiego w dniu 27 stycznia 1920 roku do Skórcza wkroczyły oddziały wojskowe z armii generała Józefa Hallera, przejmując miasto we władanie Polski. W imieniu społeczeństwa skórzeckiego wojsko to powitał, przy licznie zgromadzonej publiczności Franciszek Schornak, kierownik miejscowej, katolickiej szkoły powszechnej. Już następnego dnia na podstawie decyzji starosty starogardzkiego z 15 stycznia 1920 roku kontrasygnowanej przez polskiego delegata powiatowego przy landraturze, dotychczasowy Gemeindenvorsther ( sołtys) Wilhelm Hager przekazał władzę administracyjną w ręce Stanisława Paszke ze Skórcza. W chwili przejmowania władzy przez Polskę, gmina Skórcz liczyła 2 927 mieszkańców. ( wg informacji ze str 44 i 45 książki " Dzieje Skórcza" autorstwa Alojzego i Rafała Koseckich).
Reklama
Było czczenie „wyzwolicieli” radzieckich, a kto pamięta Błękitną Armię?
KOCIEWIE. - Za „komuny” to władza pamiętała o wkroczeniu wojsk radzieckich do Skórcza i świętowała dzień 4 marca. Teraz mamy wolność i nową władzę, ale jakoś brakuje nam pamięci, aby uczcić żołnierzy Błękitnej Armii - mówi Mirosław Ossowski, radny Skórcza.
- 23.01.2008 00:02 (aktualizacja 01.04.2023 05:09)
Napisz komentarz
Komentarze