O tym rozmawiali politycy SLD w Starogardzie Gd. w sobotę.
Działacze pomorskiego SLD skrytykowali zapowiedzi rządu dotyczące likwidacji Karty Nauczyciela, decentralizacji oświaty i zniesienia przywilejów emerytalnych dla nauczycieli. Krystyna Łybacka posłanka SLD była minister Edukacji Narodowej powiedziała, że możliwość zlikwidowania Karty uderzy przede wszystkim w uczniów i spowoduje spadek poziomu nauczania w Polsce.
Zdaniem działaczy SLD nadzór nad szkołami nie może być całkowicie oddany samorządom ponieważ nie są gotowe do wzięcia za nie odpowiedzialności. Decentralizacja oświaty według Związku Nauczycielstwa Polskiego wymaga spełnienia wielu warunków, które zagwarantują należyty poziom nauczania w Polskiej szkole - podkreśla Elżbieta Markowska przewodnicząca pomorskiego Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Jej zdaniem, małe i ubogie samorządy nie poradzą sobie z finansowaniem zadań oświatowych. ZNP zarzuca także rządowi PO-PSL brak rozwiązań emerytalnych dla nauczycieli. 80 proc. nauczycieli nie akceptuje pomysłu odebrania im wcześniejszych emerytur.
Konferencję Programową SLD pt. EDUKACJA, w Pomorskiej Wyższej Szkole Polityki Społecznej i Gospodarczej w Starogardzie Gd., poprzedziła konferencja prasowa.
- Podczas debaty Edukacyjnej rozmawiamy z samorządowcami m.in. o bonie oświatowym i jak o może wpłynąć na kondycję szkól. Prezydent Stachowicz przywiózł stanowisko Związku Miast Polskich, które mówi o powrocie do standardów nauczania. One są gotowe do adaptacji do roku 2008 – zapewniał była minister edukacji Krystyna Łybacka.
- A co z mundurkami?
- Nie wyrzucamy mundurków. Nie jesteśmy im przeciw, ale inaczej nosi się mundurek jeżeli to wizytówka szkoły i powód do dumy. Szkoła się tym wyróżnia. Giertych mundurkiem chciał przykryć problem wychowawczy.
- Jak rozumieć zapowiedzi działania przeciw Karcie Nauczyciela?
- Przyjaźnię się z panem prezydentem (...) Podejście do Karty Nauczyciela jest błędnie czasem oceniane. Uważam, że ta karta chroni... ucznia. Uczeń to nie jest obrabiarka. Kwestia wtórna to zespół praw nauczycieli (...) Są fundacje prowadzące szkoły. Tam nauczyciel nie chroni karta i jest destabilizacja...
ZMP dyskutował
Prezydent Starogardu Gd. Edmund Stachowicz wrócił z 29. zgromadzenia Związku Miast Polskich, gdzie mówiło się też o Karcie Nauczyciela.
- Będzie ona przedmiotem obróbki ze strony samorządów. Pani poseł Łybacka jest na bieżąco, wie nad czym pracuje parlament i rząd. Rozmawialiśmy na zgromadzeniu, że samorządy będą gospodarzem szeroko pojętej oświaty. Ministerstwo chce ograniczyć rolę kuratoriów. Ma być mniejsza ingerencja kuratora np. przy wyborze dyrektorów, ale to na razie wszystko to jest w trakcie prac, obróbki w komisjach – zastrzegał Stachowicz.
- Kuratorium to nadzór pedagogiczny i tego nie można oddać samorządom – ripostowała Łybacka. - Dziś szkoły likwiduje się z powodu oszczędności (...) Atak ma Kartę Nauczyciela, czy osłabienie nadzoru, wynika z braku środków. Gdyby były pieniądze konflikt by nie istniał. Poszukuje się oszczędności metodami, które szkodzą. Na oszczędzanie w oświacie nas nie stać. Wiem, że jest projekt likwidacji kuratoriów oświaty. To niebezpieczna zapowiedź. Likwidacja w 1999 r. 3 tys. placówek szkolnych spowodowała zamieszanie i degradację cywilizacyjną dla wielu społeczności. Skutki były fatalne. Kiedy wprowadziliśmy wyprawki, to aż 34 procent dzieci mogło dostać wyprawki, bo rodzice spełniali kryteria... Ten bon oświatowy, o którym teraz głośno tak naprawdę już jest, bo i tak do samorządu trafia określona kwota środków na dziecko (...) Szkoły powyżej 50 uczniów są uważane za najbardziej przyjazne. W szkołach molochach dzieci są anonimowe.
Szkoła nauczycielem stoi
- Według strategii lizbońskiej budujemy społeczeństwo oparte na wiedzy a nie stać nas na danie 5 proc. budżetu państwa na oświatę - powiedziała ze smutkiem w głosie była minister, będąca zdecydowanie przeciw likwidacji Karty Nauczyciela. - Poziom nauczania w szkołach będzie różny. Szkoła nie stoi miejscem a nauczycielem Znam wiele małych szkół, gdzie poziom nauczania rzuca na kolana, bo tam jest grono pasjonatów. Nauczyciela nie tworzą tylko studia, a pokój nauczycielski i kontakt z klasą. Z lubością powtarzam lepszego sytemu nie było: po pierwsze liceum pedagogiczne - szkoła świetnie przygotowująca do zawodu i dopiero potem studia dla nauczycieli. Edukację trzeba reformować. Odżywają zakusy na pieniądze na szkolnictwo wyższe. Damy pieniądze studentom? Budżet szkolnictwa wyższego wynosi 8 mld zł, jest około 2 mln studentów. Łatwo policzyć. A kto zapłaci za kierunki wymagające laboratoriów itp. Ja wiem, że na edukacji wszyscy się znają.
Kurator się postawił
Jarosław Szczukowski przypomniał, że w Gdańsku prywatyzacja przedszkoli „jak leci” została zablokowana przez kuratora. - Interesy samorządu nie idą w parze z interesem społecznym. Stawiamy, jako SLD, na gwarancje. Nadzór kuratoryjny jest potrzebny ludziom. PO ma szereg liberalnych rozwiązań w sferze nauki. Szczególnie jeżeli chodzi o edukację na poziomie wyższym. Los UG może tu nie być ciekawy...
Nie będzie niżu
Starogardzka PWSPSiG zleciła ekspertyzę demograficzną.
- Żadnego niżu demograficznego do 2010 na Kociewiu nie będzie, przeciwnie obserwujemy wzrost demograficzny – mówiła o wynikach opracowania dr Wanda Kustrzeba, prorektor PWSPSiG.
Reklama
Uczeń to nie obrabiarka
KOCIEWIE. Atak na Kartę Nauczyciela, czy osłabienie nadzoru wynika z braku środków na oświatę. Pomorska lewica krytykuje zapowiedzi rządu dotyczące likwidacji Karty Nauczyciela, decentralizacji oświaty i zniesienia przywilejów emerytalnych dla nauczycieli. Jarosław Szczukowski stwierdził, że w Gdańsku prywatyzacja przedszkoli „jak leci” została zablokowana przez kuratora. Interesy samorządu nie idą w parze z interesem społecznym.
- 10.03.2008 00:02 (aktualizacja 19.08.2023 16:55)
Napisz komentarz
Komentarze