Po Mszy świętej zapraszamy do modlitwy przy pomniku błogosławionego Ks. Bronisława Komorowskiego rozstrzelanego w 1940r., a następnie odwiedzenia Izby Pamięci.
„Naród, który traci pamięć, traci sumienie”
– Zbigniew Herbert.
22 marca 2018 r. przypada 78. rocznica zbrodni dokonanej na Polakach – czołowych przedstawicielach Polonii gdańskiej oraz działaczach plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach – m.in. na pracownikach polskich urzędów, działaczach plebiscytowych, księżach, polskim przedstawicielu do Senatu Wolnego Miasta Gdańska, nauczycielach i kupcach. Dokonali jej funkcjonariusze niemieckiej III Rzeszy.
Szczególnym dniem był Wielki Piątek 22 marca 1940 r., kiedy rozstrzelano 67 osób w lesie nieopodal obozu koncentracyjnego KL Stutthof. Należeli oni do starannie wyselekcjonowanej grupy polskich patriotów, po których miał zaginąć wszelki ślad. Zabito ich strzałem w tył głowy, a ciała wrzucono do dołu w lesie. Wśród nich było dwóch kapłanów, którzy zostali uznani za błogosławionych Kościoła katolickiego – ksiądz Bronisław Komorowski i błogosławiony ksiądz Marian Górecki.
11 stycznia 1940 r. rozstrzelany został błogosławiony ksiądz Franciszek Rogaczewski.
Łącznie w egzekucjach w styczniu i w marcu 1940 r. zamordowanych zostało 89 osób. Zbrodnia ta była wyrazem zemsty wobec osób walczących o polskość Gdańska, Warmii i Mazur.
Bohaterska i ofiarna postawa zamordowanych Polaków – działaczy Polonii gdańskiej oraz plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach – nie może być zapomniana.
Składam głęboki hołd zamordowanym. Cześć ich pamięci!
Antoni Szymański
Senator Rzeczypospolitej Polskiej
Napisz komentarz
Komentarze