Jednym z takich wydarzeń jest uchwalenie pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej, które dokonało się 3 Maja 1791 roku w Rzeczpospolitej Polskiej. Konstytucja 3 Maja była przejawem roztropnego namysłu nad budową trwałego i sprawiedliwego państwa. Mieliśmy być krajem, w którym obywatele będą odczuwać własną podmiotowość. Była to jak na owe czasy śmiała i nowatorska wizja. Jednak ci, którzy mieli ją wprowadzać w życie, okazali się za słabi, a sąsiedzkie imperia zbyt silne. Dopiero w 1918 roku sen o sprawiedliwej i godnej Polsce miał możliwość się spełnić. Tegoroczne upamiętnienie majowej konstytucji odbywa się w wyjątkowym czasie obchodów 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Mamy świadomość, że niepodległość została nam dana, ale również zadana. W sposób szczególny odpowiedzialność spoczywa na przedstawicielach władz: ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Również „czwarta władza”, którym to mianem obdarzamy media, winna dbać o jednoczenie Polaków w klimacie dialogu i szacunku.
Szczególną misję mają do wykonania samorządy i organy administracji lokalnej. Służą społeczności wrośniętej we własną „małą ojczyznę”: region, powiat, gminę, miejscowość czy dzielnicę. Działania radnych, prezydentów, burmistrzów, wójtów, sołtysów i podległych im instytucji, to nic innego jak praktyczne zagospodarowywanie niepodległości poprzez mobilizowanie osób i środowisk do aktywności na rzecz wspólnego dobra.
Rządzący w instytucjach publicznych mają ważne zadanie, aby niepodległościowe tradycje mogły być szczególnie pielęgnowane w rodzinach, w których wychowują się nowe pokolenia odpowiedzialnych obywateli. Również przedsiębiorcy strzegą niepodległości, gdy mądrze pomnażają polskie zasoby.
Każdy z nas jest częścią tego pięknego, nacechowanego szczególną dumą procesu budowy Niepodległej. Służba ojczyźnie to tworzenie a nie niszczenie, jednoczenie, a nie rozpraszanie. Kluczowe jest aktywne opowiedzenie się za Polską w tym miejscu, w którym przyszło nam żyć i pracować.
Napisz komentarz
Komentarze