W 2018 roku rumska biblioteka w każdej sferze prowadzonej działalności odnotowała jeszcze lepsze wyniki, niż w roku poprzedzającym. Z usług jednostki skorzystało 12 728 aktywnych czytelników (wzrost o 13%), wypożyczonych zostało 171,6 tys. książek (wzrost o 8%), a organizowane przez placówkę wydarzenia przyciągnęły 17 tys. uczestników (wzrost o 4 tys.). Przeprowadzonych zostało również dwa razy więcej warsztatów, a w lekcjach bibliotecznych wzięło udział 3470 uczniów (o 800 więcej). Filie miejskiej biblioteki odnotowują łącznie ponad 12 tys. odwiedzin każdego miesiąca, a strona internetowa 124 tys. wejść. Większym zainteresowaniem internautów cieszą się też profile Stacji Kultura w mediach społecznościowych.
Mimo, iż ogólnie w ogólnopolskim czytelnictwie zauważalna jest tendencja spadkowa, w rumskiej bibliotece notuje się stały rozkwit. Oznacza to, że nie tylko udaje się zatrzymać obecnych miłośników książek, ale także pozyskać nowych. Jak to możliwe?
Zdaniem kierownictwa jednostki, imponujące wyniki to efekt bogatej oferty. Poza obszernym księgozbiorem, w rumskich bibliotekach można wypożyczyć grę planszową, film czy płytę muzyczną. Ponadto organizowane są spotkania autorskie, wykłady, koncerty, różnorodne warsztaty oraz lekcje biblioteczne skierowane do zróżnicowanych grup. To także zasługa zaangażowanych bibliotekarzy, którzy każdego roku odbywają co najmniej kilka szkoleń.
– Już piąty rok z rzędu odnotowujemy bardzo dobre wyniki, przy czym trzeba pamiętać, że ogólnopolski trend jest spadkowy, a my na tle innych miast wypadamy wyjątkowo dobrze – podkreśla Krystyna Laskowicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi. – Nasze wydarzenia kulturalne i edukacyjne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Również w przestrzeni wirtualnej obserwujemy ogromną aktywność. Niewątpliwie jest to zasługa bibliotekarzy, którzy wsłuchują się w oczekiwania czytelników i starają się im sprostać, ale też wspaniałego miejsca z ogromnym potencjałem, jakim jest Stacja Kultura. To również zasługa władz miasta, które dostrzegają potrzeby mieszkańców i zapewniają finasowanie naszych działań na odpowiednim poziomie – podsumowuje dyrektor.
Najświeższym sukcesem biblioteki jest zdobycie dotacji na realizację projektów kulturalnych. Dzięki pieniądzom pozyskanym z Instytutu Muzyki i Tańca oraz Instytutu Książki, jednostka zrealizuje kolejne wyjątkowe przedsięwzięcia.
Warto wspomnieć, że Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi również w 2017 roku mogła się pochwalić znakomitymi wynikami czytelnictwa. W powiecie wejherowskim bezkonkurencyjnie zajmowała pierwsze miejsce. Znakomicie prezentowała się także na tle całego województwa, wyprzedzając nawet biblioteki z największych metropolii. Pełne zestawienie można znaleźć na tej stronie: http://www.wbpg.org.pl/tresc/statystyka-za-rok-2017.
Napisz komentarz
Komentarze