Czy to oznacza koniec działalności tej placówki w Tczewie, która istniała u nas od 1990 r. z 2-letnią przerwą?
Delegatura Kuratorium Oświaty w Tczewie jest bardzo ważnym pomorskim urzędem, który uzupełnia i ułatwia pracę Pomorskiego Kuratora Oświaty w Gdańsku. Obejmuje swoim zasięgiem 6 powiatów (tczewski, starogardzki, malborski, kwidzyński i nowodworski). Chodzi przede wszystkim o nadzór nad szkołami i placówkami oświatowymi, ale też o koordynację ich pracy w szczególności – dyrektorów i nauczycieli. W Polsce delegatury wydają opinie niezbędne przy zakładaniu niepublicznych placówek kształcenia ustawicznego albo centrów kształcenia zawodowego. Wspomagają też ich kontrolę i oceniają działania.
Sytuacja, w której mówi się w zasadzie z pominięciem władz (które przed sesją nie informowały o tym), gdzieś obok - o planach likwidacji takiej placówki i przeniesienia jej w oficjalnie nie wskazane miejsce jest bardzo niepokojące. Jeśli chodzi o Tczew taka „przeprowadzka” obniżyłaby rangę Tczewa w woj. pomorskim, a dla nauczycieli i dyrektorów spowodowałaby utrudnienia w dostępie do kuratora oświaty.
„Celem wzmocnienie wizytatorów”
Dlatego też skierowaliśmy pytania do delegatury w Tczewie oraz pomorskiego kuratora oświaty - Grzegorza Krygera, pytając na ile te doniesienia są możliwe do realizacji. W delegaturze w Tczewie odesłano nas do władz kuratorium w Gdańsku.
- W związku z pytaniami dotyczącymi przyszłości Delegatury Kuratorium Oświaty w Tczewie, informuję, że obecnie prowadzone są analizy i konsultacje mające na celu optymalizację struktury organizacyjnej Kuratorium – czytamy w odpowiedzi Beata Wolak, z-cy Pomorskiego Kuratora Oświaty w Gdańsk, na nasze pytania. - Wszystkie rozważane opcje związane są przede wszystkim z zauważoną i zgłaszaną potrzebą ułatwienia dostępności do pracowników kuratorium dyrektorom szkół i placówek z powiatów najbardziej odległych od siedziby Pomorskiego Kuratora Oświaty w Gdańsku. W związku z powyższym, celem tych działań jest między innymi wzmocnienie Zespołu Wizytatorów w Starogardzie Gdańskim oraz utworzenie nowego Zespołu Wizytatorów w Kwidzynie.

Decyzja o reorganizacji, w tym likwidacji Delegatury, nie została jeszcze ostatecznie podjęta. Wciąż analizujemy różne warianty i rozwiązania, uwzględniając potrzeby dyrektorów szkół i placówek oraz możliwości organizacyjne Urzędu. W pracach nad zmianami organizacyjnymi Pomorski Kurator Oświaty bierze pod uwagę również zabezpieczenie i wsparcie wszystkich dotychczasowych pracowników Kuratorium a także pozyskanie warunków do zatrudnienia większej liczby wizytatorów. Kluczowe znaczenie mają w tym procesie rozmowy zarówno z pracownikami Delegatury, jak i przedstawicielami samorządów. Dziękujemy za zainteresowanie i zapewniamy, że wszelkie decyzje będą podejmowane z myślą o sprawnym funkcjonowaniu Kuratorium Oświaty w Gdańsku, w tym o wprowadzeniu takich rozwiązań organizacji pracy aby dostęp do Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz pracowników kuratorium, w szczególności dla dyrektorów szkół i placówek z wszystkich powiatów województwa pomorskiego, był jak najlepszy.
B. Wolak podkreśliła też, że ewentualne wprowadzenie takich rozwiązań organizacji pracy miałoby na celu jedynie poprawę dostępu do Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz pracowników i dyrektorów szkół.
Pytanie jednak jakie miasto miałoby zastąpić Tczew, jeśli do takiej zmiany by doszło? Na giełdzie pojawia się kilka miast, ale nie są to spekulacje, z których ucieszyłyby środowisko oświatowe w powiecie tczewskim, czy starogardzkim (jeśli planowanym ośrodkiem na delegaturę nie byłby Starogard Gdański).
Realne, upublicznione plany
Stanowisko Rady Powiatu Tczewskiego z dnia 25 marca 2025 w sprawie funkcjonowania
Delegatury Kuratorium Oświaty w Tczewie (przyjęte jednogłośnie) :
Rada Powiatu Tczewskiego apeluje o pozostawienie na terenie Powiatu Tczewskiego Delegatury Kuratorium Oświaty oraz o podjęcie przez Zarząd Powiatu Tczewskiego interwencji u Pomorskiego Kuratora Oświaty i Wojewody Pomorskiej w celu wycofania się z zamiaru jej likwidacji.
- W dyskusji zwrócono też uwagę, że nie poinformowano o tych planach Powiatu Tczewskiego , właściciela obecnej siedziby delegatury, która mieści się budynku internatu ZSE – podkreśla Barbara Kamińska, radna Rady Powiatu Tczewskiego, w której pełni funkcję przewodniczącej Komisji Edukacji, Kultury Sportu i Promocji oraz zastępcy Przewodniczącej Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. - Informację o likwidacji delegatury potwierdził radny Waldemar Pawlusek powołując się na rozmowę z Pomorskim Kuratorem Oświaty panem Grzegorzem Krygierem.
B. Kamińska podkreśla, że specjalnie na potrzeby delegatury zaadaptowano prawie całe piętro internatu Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie, co oznaczało następne koszty. Czy w przypadku niekorzystnej dla Tczewa decyzji, kuratorium zrekompensuje finansowo poniesione przez Starostwo Powiatowe koszty? Decyzja nie została jeszcze podjęta, ale oznaczałaby konieczność powtórnego dostosowywania pomieszczeń delegatury do innych potrzeb!
Co na to tczewski ratusz? Wydaje się, że pojawienie się nagle tej informacji, również stawia go pod ścianą. Przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Kussowski przyznał, że utrata delegatury przez Tczew będzie utrudnieniem, a zarazem utratą kolejnej ważnej placówki.
Pytanie komu zależy na systematycznym obniżaniu rangi Tczewa, jako ważnego miasta Pomorza?
Prezydent Tczewa: skierowałem pisma do wojewody i kuratora oświaty
- Prezydent Łukasz Brządkowski skierował oficjalne pisma do Wojewody Pomorskiej Beaty Rutkiewicz oraz do PKO G. Krygera w tej sprawie – informuje M. Mykowska, rzecznik tczewskiego ratusza. - Zwrócił się z prośbą o podjęcie działań zmierzających do utrzymania tej instytucji w naszym mieście, a także uwzględnienie głosu lokalnych samorządów i społeczności związanej z oświatą. (…) Likwidacja tej jednostki znacząco utrudniłaby dostęp do usług kuratoryjnych, co mogłoby przełożyć się na osłabienie jakości nadzoru nad placówkami oświatowymi.
Wawrzyniec Mocny
Barbara Kamińska, radna Rady Powiatu Tczewskiego
INTERPELACJA (z 25.03.2025) w sprawie podjęcia działań zapobiegających likwidacji Delegatury Kuratorium Oświaty w Tczewie.
Treść interpelacji z 25.03.2025 r. (krótkie przedstawienie stanu faktycznego)
Zwracam się o pilne podjęcie interwencji u Pomorskiego Kuratora Oświaty i Wojewody Pomorskiej w celu wycofania się z zamiaru likwidacji Delegatury Kuratorium Oświaty w Tczewie.
Uzasadnienie istotnego znaczenia dla Powiatu
Delegatura Kuratorium Oświaty w Tczewie działa w naszym mieście od 1990 roku (początkowo jako Oddziała Zamiejscowy KO ) , z krótką przerwą w latach 2003-2005 kiedy usytuowano ją w Starogardzie Gdańskim w budynku Urzędu Miejskiego. Obecnie obejmuje swoim nadzorem placówki oświatowe z terenu 6 powiatów (tczewskiego, starogardzkiego, malborskiego, kwidzyńskiego i nowodworskiego ). Tczew jest bardzo dobrze skomunikowany z pozostałymi powiatami, co ma istotne znaczenie dla dyrektorów i nauczycieli oraz wizytatorów kuratorium.. Obecna siedziba ( internat Zespołu Szkół Ekonomicznych) została wyremontowana i na nowo wyposażona. poprawiając wydatnie warunki pracy oraz obsługę klientów i gości. Oprócz pomieszczeń biurowych delegatura może korzystać z dwóch dużych pomieszczeń z przeznaczeniem na organizację spotkań, konferencji i szkoleń. Z posiadanych informacji wynika że szkoły z terenu powiatu tczewskiego mają podlegać Delegaturze Kuratorium w Kościerzynie. Tczew jako czwarte pod względem wielkości miasto w naszym województwie, nie powinno być pozbawiane kolejnej instytucji (przypominam że wcześniej zlikwidowano filę Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej ).co obniża jego rangę i znaczenie. Przypominam, że w roku 2005 to właśnie władze samorządowe z terenu naszego powiatu , szczególnie Starosta M. Modrzejewski i Prezydent Z .Odya , podjęli zdecydowane działania , które doprowadziły do powrotu delegatury do Tczewa. Liczę na podobną skuteczność naszych włodarzy również teraz.
Lucyna Pytka, radna Rady Miejskiej w Tczewie
TREŚĆ INTERPELACJI:
Panie Prezydencie,
Zwracam się z do Pana z interpelacją w sprawie pilnego podjęcia interwencji u Pomorskiego
Kuratora Oświaty i Wojewody Pomorskiej w celu wycofania się z zamiaru likwidacji Delegatury
Kuratorium Oświaty w Tczewie.
Stan faktyczny
W przestrzeni medialnej i podczas sesji Rady Powiatu poruszono kwestię wycofania delegatury w Tczewie, która działa w naszym mieście od 1990 r. z krótką przerwą w latach 2003-2005, kiedy usytuowano ją w Starogardzie Gdańskim w budynku Urzędu Miejskiego. Ta ważna instytucja sprawuje nadzór pedagogiczny placówek oświatowych z terenu 6 powiatów (tczewskiego, starogardzkiego, malborskiego, kwidzyńskiego i nowodworskiego), a swoją siedzibę ma w wyremontowanym i dobrze wyposażonym budynku internatu Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie.
Poza tym miasto jest dobrze skomunikowane z pozostałymi powiatami, więc nie widzę uzasadnienia, aby placówki oświatowe z naszego powiatu podlegały Delegaturze Kuratorium w Kościerzynie, tak jak jest to planowane.
Pytania
Mając na uwadze powyższy problem proszę o odpowiedź na pytania:
- Czy miasto zamierza podjąć stosowne i natychmiastowe działania mające na celu wycofania się z zamiaru likwidacji Delegatury Kuratorium Oświaty w Tczewie?
- Czy lokal użytkowy nadal może pełnić tą funkcję?
Z góry dziękuję na odpowiedź na powyższą interpelację
Napisz komentarz
Komentarze