Nie inaczej, jak w przypadku innych miast pod pruskim zarządzaniem, Lębork dynamicznie rozwijał się na przełomie XIX i XX wieku. Wzrost znaczenia miejscowości zaczął się w 1870 roku, po uruchomieniu połączeń kolejowych. Lębork wrócił ostatecznie do Rzeczpospolitej dopiero po II wojnie światowej. Obecnie jest siedzibą powiatu lęborskiego.
Wjeżdżając do miasta, od razu narzucają się nam linie średniowiecznych fortyfikacji. Cały Lębork jest otoczony fragmentami murów obronnych, w tym wielu baszt. Poza ogólnym krajobrazem, możemy zobaczyć sanktuarium św. Jakuba Aspostoła z początku XV wieku (ul. Basztowa 8). Najciekawszym punktem wypadu może okazać się Muzeum Lęborskie, które znajduje się w dwóch basztach (ul. Młynarska 14-15). Przybytek jest otwarty dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-16:00. Za bilet normalny musimy zapłacić 10 zł, natomiast za ulgę damy połowę mniej. Należy wspomnieć, że niedziele są dniami z darmowym wejściem.
W mieście jest szansa spróbowania amerykańskiej atmosfery i burgerów z pieczywem wytwarzanym na miejscu. „Wół i Spółka” zapraszają od poniedziałku do piątku (niedziala-czwartek 12:00 — 22:00, piątek-sobota 12:00 — 00:00) na ulicę Czołgistów 30A. Jeśli jednak nie mamy ochoty na obiad rodem z USA, możemy odwiedzić restaurację „Lewinek” (ul. Targowa 51). Lokal powrócił z działalnością 1 września i jest dostępny 7 dni w tygodniu (niedziela-czwartek 12:00 — 21:00, piątek-sobota 12:00 — 00:00).