Przechodziło pod władanie rodzin magnackich, np. Radziwiłłów, czy Sobieskich. Miasto było też własnością angielskiego Konsula w Gdańsku — Aleksandra Gibsona.
Po pierwszym rozbiorze Rzeczypospolitej w 1772 roku, Wejherowo stało się częścią państwa pruskiego. Do Polski wróciło po pierwszej wojnie światowej. W dwudziestoleciu międzywojennym w mieście rozwijała się kultura, czy sport. Powstawały korty tenisowe, basen, stadion, Teatr Kaszubski, czy szkoły.
W Wejherowie znajduje się park miejski im. Majkowskiego, gdzie zwiedzający mogą podziwiać okazały pałac Przebendowskich, w którym można uzupełnić swoją wiedzę poprzez wizytę w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej (ul. Zamkowa 2A). Chętni mogą zwiedzić obiekt od poniedziałku do piątku (9:00 — 16:00). Za bilet normalny trzeba będzie uiścić kwotę 10 złotych. Bilet ulgowy będzie kosztował natomiast 5 złotych.
Między parkowymi drzewami znajduje się Oranżeria La Belle (ul. Parkowa). Łączy ona funkcje kawiarni i zwykłej restauracji, gdzie możemy zjeść porządny obiad w przystępnych cenach. Obiekt jest otwarty od poniedziałku do soboty (pon-czw 12:00 — 20:00, pią-sob 12:00 — 21:00). Przy placu Jakuba Wejhera 22 mieści się restauracja „Abogada”. Czynna jest siedem dni w tygodniu (pon-sob 11:00 — 21:00, nie 12:00 — 21:00).