WITAJCIE W NASZEJ BAJCE
31 maja w Warszawie odbyła się konferencja prasowa filmu „Akademia Pana Kleksa”. Licznie zgromadzonym dziennikarzom i fanom magicznej opowieści Jana Brzechwy zaprezentowani zostali m.in. odtwórcy główny ról – Tomasz Kot, który wcieli się w Ambrożego Kleksa oraz Antonina Litwiniak, czyli filmowa Ada Niezgódka. Konferencję otworzył Robert Kijak, prezes firmy Next Film, dystrybutor filmu, który zapewnił ze sceny, że dołoży wszelkich starań, by „Akademia Pana Kleksa” trafiła na ekrany wszystkich kin w Polsce.
– To ogromne wyzwanie, a jak człowiek się mierzy z wyzwaniem, to wie, że żyje. To dla mnie również olbrzymi zaszczyt, ponieważ w mojej świadomości Piotr Fronczewski jest absolutnie najfantastyczniejszym Kleksem, więc czuję także presję. Sam fakt, że mogę wejść na plan, realizować ten film, taki pomnik z naszego dzieciństwa to niezwykłe przeżycie, ponieważ w naszych głowach ma on ogromny ładunek emocjonalny, zwłaszcza w moim pokoleniu – mówił Tomasz Kot, filmowy Pan Kleks.
ADA
„Akademia Pana Kleksa” to uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Brzechwy, przemawiająca swoją treścią i formą do najmłodszych, ale i wchodząca w dialog ze starszymi widzami, którzy wciąż pamiętają kultową ekranizację z lat 80. Film przedstawia historię pozornie zwykłej dziewczynki – Ady Niezgódki – która trafia do tytułowej Akademii, żeby poznać świat bajek, wyobraźni i kreatywności. Przy pomocy wybitnego i szalonego pedagoga profesora Ambrożego Kleksa rozwija swoje niesamowite umiejętności, a także wpada na ślad, który pomoże jej rozwikłać największą rodzinną tajemnicę…
– Czuję wszystkie emocje na raz, przede wszystkim podekscytowanie, bo aktorstwo od zawsze było moim marzeniem. Więc to, co teraz robię i sposób w jaki tworzymy ten projekt jest jego spełnieniem – mówiła podczas konferencji Antonina Litwiniak, która wciela się w Adę Niezgódkę.
ZNACZNIE WIĘCEJ NIŻ FILM
Twórcy podkreślają, że ważnym elementem filmu jest aspekt edukacyjny. Akademia Pana Kleksa będzie szkołą międzynarodową, w której uczyć się będą dzieci z całego świata.
– Robimy film dla dzieci, nie namawiamy szkół, żeby chodziły do kin, bo to jest lektura. Chcemy, żeby oglądały go dwa trzy razy, bo to świetna rozrywka. Aspekt edukacyjny, który proponujemy jest tak samo nowoczesny i nowatorski jak cała ta produkcja – mówi reżyser i producent filmu, Maciej Kawulski.
Na konferencji prasowej pojawiła się również Omenaa Mensah, reprezentująca partnerów dobroczynnych filmu Omenaa Foundation oraz Rafał Brzoska Foundation, która także podkreślała walory edukacyjne „Akademii Pana Kleksa” i związanych z nią projektów.
– Akademia Pana Kleksa to szkoła marzeń dla każdego młodego człowieka. Jest charyzmatyczny, mądry nauczyciel, który stawia na rozwój i wyobraźnię. Jego szkoła pokazuje możliwości, wspiera, nie ocenia, uczy tolerancji. Nie wyklucza. To są wartości, które są mi bardzo bliskie, i którymi kieruję się prowadząc swoją fundację – mówiła Omenaa Mensah, prezeska Omenaa Foundation – dlatego z radością weszliśmy we współpracę przy filmie. Planujemy specjalne programy, warsztaty i aktywności pod szyldem Akademii, zarówno dla mojej jak i męża fundacji – Rafał Brzoska Foundation, która właśnie rozpoczyna działalność i jest dedykowana utalentowanej młodzieży.
Głos zabrała również przedstawicielka firmy LEGO – partnera filmu, Beata Kucejko, dyrektor marketingu na Polskę, kraje bałtyckie i Ukrainę, która tak mówiła o przyszłej współpracy:
– Mamy wyjątkową okazję, aby połączyć kultową historię z kultową marką. Obie zabierają nas w świat fantazji, zabawy i przygód, oraz zachęcają do rozwijania swoich umiejętności, pokazują siłę wyobraźni i kreatywności. W uwspółcześnionej adaptacji Pana Kleksa główną bohaterką będzie dziewczynka, co również naturalnie wpisuje się w działania komunikacyjne marki Lego, w których podkreślamy, że w wyborach dzieci ważne są ich pasje i potrzeby, a nie płeć. Zabawa klockami Lego jest uniwersalna, a satysfakcję z tworzenia i odkrywania pokładów własnej kreatywności mamy niezależnie od wieku. Współpraca przy produkcji Pana Kleksa umożliwi dotarcie do szerokiego grona odbiorców, gdzie razem z dziećmi pojawią się w kinie również rodzice, a nawet dziadkowie. Wszyscy jesteśmy niezmiernie ciekawi nowej ekranizacji przygód Pana Kleksa!
O tym jak niezwykłym projektem będzie film „Akademia Pana Kleksa” opowiadał również Grzegorz Pietraszewski – koproducent filmu, właściciel parku rozrywki Bajka Pana Kleksa.
– Od otwarcia Bajki Pana Kleksa w Katowicach na co dzień doświadczam tego, jak uniwersalnym bohaterem jest Profesor Kleks i jego Akademia. Od lat każdemu powtarzam, że gdyby Jan Brzechwa urodził się w Londynie, a J.K. Rowling w Warszawie to dzisiaj dzieci na całym świecie mogłyby zachwycać się przygodami właśnie Ambrożego Kleksa, a nie Harry'ego Pottera. Ta powieść zdecydowanie za długo czeka na współczesną wersję kinową. Jestem przekonany, że tak długo i ciężko pracując nad nowym filmem stworzymy dzieło, które pokochają dzieci, bo to właśnie z myślą o nich robimy ten film.
Na konferencji prasowej obecny był również Piotr Fronczewski, który aż sześciokrotnie wcielał się w postać filmowego Pana Kleksa. Aktor symbolicznie przekazał pałeczkę swojemu następcy. Konferencję poprowadziła Dorota Wellman.
Film „Akademia Pana Kleksa” wyprodukuje Open Mind Production, natomiast jego koproducentem jest Bajka Pana Kleksa. Dystrybucją w Polsce zajmie się NEXT FILM.
Napisz komentarz
Komentarze