Na początku tego roku, gdy Polacy spieszyli się z instalacjami fotowoltaicznymi (przed zmianami na mniej korzystny sposób rozliczania energii) miesięcznie przybywało po 400-600 MW – tak wynika z danych Agencji Rynku Energii. Tylko w maju br na fotowoltaikę zdecydowało się ponad 24 tys. rodaków instalując 251 MW.
– W dobie pędzącej inflacji każdy chciałby obniżyć rachunki za energię elektryczną i inne opłaty związane z utrzymaniem nieruchomości. Warto zadać sobie pytanie kogo, w dzisiejszych czasach, najbardziej obciążają koszty utrzymania domów i posesji. Okazuje się, że w dużej mierze seniorów, którzy są właścicielami starych, często niezmodernizowanych domów, pochłaniających większość emerytur i wpędzających osoby starsze w długi. To właśnie seniorzy mogliby instalować panele fotowoltaiczne, gdyby było ich na nie stać. To właśnie seniorzy mogliby korzystać z innych rozwiązań proekologicznych, które spowodowałyby, że ich domy nie będą tak kosztowne w eksploatacji – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.
Wielka Brytania już wprowadziła „zieloną hipotekę odwróconą”
Wielka Brytania, a więc rynek najbardziej rozwinięty, na którym hipoteka odwrócona funkcjonuje od ponad 30 lat, już wprowadziła tzw. „zielony” odwrócony kredyt hipoteczny. Jest to specjalne rozwiązanie skierowane do właścicieli domów, którzy chcą zmodernizować swoje nieruchomości w taki sposób, by były bardziej eko. Brytyjczycy, którzy chcą zainwestować m.in. w rozwiązania energooszczędne i produkować tzw. zieloną energię (chociażby za pomocą paneli fotowoltaicznych) mogą dostać odwrócony kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach. Na dodatek brytyjski rząd uruchomił specjalny program dopłat do tego typu kredytów. W ramach specjalnego programu, przeznaczył on 2 miliardy funtów na dofinansowanie takich instalacji. Właściciele domów położonych na terenie Wielkiej Brytanii, w ramach nowego programu, mogą dostać do 5 tys. funtów na gospodarstwo domowe, by dokonać energooszczędnych ulepszeń lub 10 tys. funtów o ile mają niższe dochody. Warto tu przypomnieć, że na Wyspach domy są oceniane według klasyfikacji EPC i mogą uzyskać wskaźnik od 100 (najwyższy) do 0 (najniższy). Wyniki na poziomie 81 lub więcej kwalifikują nieruchomość do oceny A lub B. To właśnie domy z oznaczeniem A lub B mogą ubiegać się o „zieloną” hipotekę odwróconą. Rozwiązanie jest na razie dostępne m.in. w firmie Just, która jest jednym z liderów hipoteki odwróconej w Wielkiej Brytanii. Za przykładem Anglików poszli też Włosi.
Jednorazowa wypłata na modernizację domu?
W Polsce hipoteka odwrócona działa od ponad 10 lat. Świadczenia pieniężne są wypłacane co miesiąc dożywotnio. Możliwa jest jednak jednorazowa, większa wypłata podczas podpisania umowy. – Umowę renty dożywotniej można skonstruować w taki sposób, by przy podpisaniu umowy dostać jednorazowo dodatkową sumę pieniędzy, kilka, czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Te pieniądze można przeznaczyć na modernizację domu, wprowadzenie różnych rozwiązań proekologicznych, także fotowoltaiki. Oczywiście później wypłacamy świadczenia pieniężne, co miesiąc. To się nie zmienia, ale trzeba pamięta
, że w przypadku wypłaty jednorazowej świadczenie miesięczne będzie trochę niższe, niż gdyby takiej wypłaty nie było – podsumowuje Robert Majkowski.
Napisz komentarz
Komentarze