6 lutego w poniedziałek nad ranem, w prowincji Gaziantep w Turcji nastąpiło trzęsienie ziemi o sile 7,6 stopnia w skali Richtera. Według oficjalnych raportów liczba ofiar śmiertelnych w wyniku gwałtownego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Turcję i Syrię wzrosła w niedzielę do 33 179 osób. Trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera zabiło 29 605 osób w południowej Turcji, podała w niedzielę AFAD, Turecka Publiczna Agencja Zarządzania Katastrofami. Władze Syrii raportują o 3574 ofiarach śmiertelnych. Według prognoz ONZ liczba ofiar może się "podwoić" - informowała AFP.
Turcja, dotknięta ogromem zniszczeń, złożyła zapotrzebowanie na siły poszukiwawcze i ratownicze do szybkiej interwencji w rejonie i ratowania ludzi spod gruzów. Polscy strażacy, jeszcze tego samego dnia wyruszyli z pomocą. W akcji ratowniczej uczestniczyła Polska Ciężka Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza HUSAR, składająca się z 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej z 8 psami, w tym było 15 strażaków z Gdańska z dwoma psami.
- Bardzo dziękuję za Waszą postawę, godną podziwu – powiedział Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. - Nie każdy byłby w stanie, w ciągu kilku godzin, ruszyć na taką akcję i w sytuacji zagrożenia swojego życia ratować innych. Teraz przyszedł czas na zasłużony odpoczynek i spotkania z rodzinami - dodał wojewoda.
Gdańscy strażacy wrócili do Polski w niezmienionym składzie. W ciągu ostatniego tygodnia ciężko pracowali przy zlokalizowaniu poszkodowanych osób oraz wyciągnięcia ich z gruzów. W rezultacie udało się uratować 12 osób.
– Grupa ratownicza codziennie się szkoli. Jest doskonale wyposażona i dzięki temu tak sprawnie działa. Strażacy tłumnie przyjechali na alarm, nawet ci, którzy byli na zwolnieniu lekarskim. Przyjechali żałując, że nie mogą jechać. A ci, którzy pojechali, tam na miejscu wykonali kawał dobrej roboty – wyjaśnia nadbryg. Piotr Socha, komendant wojewódzki PSP w Gdańsku. Jak ocenił „to był kawał trudnej, skomplikowanej i niebezpiecznej pracy”.
– Trzęsienie ziemi powstało na bardzo dużym terenie, a więc bardzo dużo osób wymagało pomocy. Na miejscu było mało siły, na początku również środków; wiadomo, że jak jest taka tragedia, to drogi są nieprzejezdne. Musieli dotrzeć na miejsce, udzielić pomocy potrzebującym w konstrukcjach budynków, które były niestabilne. W każdej chwili groziło im niebezpieczeństwo – opisywał realia wyjazdu nadbryg. Piotr Socha.
10 dni - tyle czasu minęło od wyjazdu z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 do powrotu członków Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej GDAŃSK. W tym czasie członkowie HUSAR Poland z wielkim poświęceniem, odwagą i ponadprzeciętnymi umiejętnościami, uczestniczyli w działaniach ratowniczych po trzęsieniu ziemi w Turcji.
UM Gdańsk
Napisz komentarz
Komentarze