Zabieg prowadzi się w celu utrzymania wymaganą normami technicznymi tzw. skrajnię drogi - nad chodnikiem (na wys. ok. 2,5 m) oraz nad jezdnią (na wys. ok. 4,5 m). W celu zachowania pokroju koron drzew mogą również wystąpić drobne cięcia regulujące jej wysokość. Przy tej okazji zostaną usunięte gałęzie suche, połamane lub chore. W przypadkach szczególnych, w celu zachowania tzw. statyki drzewa, cięcia mogą również obejmować grubsze gałęzie i konary.
Zgodnie z zapisami ustawy o ochronie przyrody i innymi przepisami szczegółowymi wynikającymi z tej ustawy, cięcia mogą być przeprowadzane poza okresem lęgowym ptaków, tj. po 15 października i do końca lutego.
- Poza tym okresem, np. w sytuacjach awaryjnych, dopuszcza się wyjątkowo prowadzenie cięć w koronach drzew, ale wyłącznie w tych, w których nie stwierdzono występowania miejsc lęgowych, w tym gniazd – zauważa Małgorzata Mykowska, rzecznik prasowy UM w Tczewie. - Zaobserwowaliśmy, że w niektórych drogach, w miejscach występowania napowietrznych sieci elektroenergetycznych prowadzone już były cięcia drzew, które znacznie odbiegają od przyjętych powyższych standardów. Zdarzenia te wystąpiły np. w ciągach ul. Wojska Polskiego, Obrońców Westerplatte i Jedności Narodu. Cięcia te nie były uzgadniane z Urzędem Miejskim w Tczewie.
(tomm)
Napisz komentarz
Komentarze