- Widzimy starostę Arczyńskiego (starosta Mirosław Augustyn) i burmistrza Orcholskiego (prezydent Łukasz Brządkowski). Są też inni znamienici goście. Do generała podbiega panna Krzemieniecka z bukietem kwiatów – mówił lektor.
- Panie generale mam zaszczyt Pana przywitać w im. mieszkańców Tczewa. Nasze miasto zawsze było polskie. Jest polskie i będzie polskie – mówił burmistrz Władysław Orcholski. - Witam Pana generała na ziemi Polskiej, która odzyskała wolność po 148 latach zaboru. Dziś obchodzimy dzień zwycięstwa nad tyranią i gwałtem. Panie generale i Wy żołnierze jesteśmy Wam zobowiązani i jesteśmy szczęśliwi, że to właśnie Wy uwolniliście nas z okowów pruskiej niewoli. Obiecujemy, że Waszego trudu i żołnierskiego poświęcenie nie zmarnujemy. Dość już się naszej krwi przelało. Vivat wolność, vivat Polska!
Podczas sesji przekazane zostały najważniejsze wyróżnienia samorządu miasta. Nagrodę prezydenta Tczewa „Tczewianin Roku 2024” otrzymał Mariusz Grubich. Jak napisano w sentencji za doświadczenie, oddanie oraz wsparcie, dzięki któremu sekcja wioślarska stała się jednym ze sportowych fundamentów naszego miasta. Mariusz Grubich jest wieloletnim trenerem sekcji wioślarskiej Kolejowego Klubu Sportowego „Unia” Tczew.
- Byłem zaskoczony otrzymując zaproszenie. Nie spodziewałem się tego. Natomiast miło mi, że prezydent Tczewa i cała Rada Miejska docenili moje starania i tyle lat ciężkiej pracy oraz wyniki moich zawodników w wioślarstwie. - powiedział nam Mariusz Grubich. - Z Mateuszem znałem się wiele lat. Zawsze wszystkich zawodników i zawodniczki traktowałem jak swoje własne dzieci (swojego syna). Mamy bardzo dobry kontakt z Mateuszem. Jak tylko jest, trenuje z nami. Cały czas ma u nas swoją łódkę klubową. Cieszę się, że dołożyłem swój mały procencik do jego sukcesu olimpijskiego, na jego trzecich igrzyskach.
Dodajmy, że Medal Pro Domo Trsoviensi powędrował w tym roku do nestora Ochotniczych Straży Pożarnych Mariana Lewandowskiego – za działalność społeczną i szerzenie wiedzy przeciwpożarowej wśród mieszkańców Tczewa.
Marian Lewandowski od 1978 r. działa w Ochotniczej Straży Pożarnej w Tczewie, od 1996 r. pełni funkcję naczelnika OSP.
*Więcej na temat obchodów w najnowszym numerze Gazety Tczewskiej, który ukarze się w najbliższa środę, 5 lutego.
W. Mocny
Napisz komentarz
Komentarze