Wizytą w Starogardzie Gdańskim 17 lutego br. Ministerstwo ds. Społeczeństwa Obywatelskiego rozpoczęło promocję nowego programu rządowego „Moc Małych Społeczności” (w skrócie MMS). W tym celu odwiedzi ponad 130 miejscowości. Starogard Gdański był pierwszy na tej liście.
- Władze miasta Starogard Gdański są bardzo przyjazne środowisku NGO-sów, podobnie jak idea społeczeństwa obywatelskiego. Sam wielokrotnie się o tym przekonałem, działając jeszcze z ramienia Pomorskiej Sieci COP - powiedział Piotr Stec obecnie doradca Ministry ds. Społeczeństwa Obywatelskiego.
- Cieszy nas, że tak jesteśmy odbierani. W Starogardzie działa blisko 100 organizacji pozarządowych. Z pięćdziesięcioma Miasto ściśle współpracuje. To bardzo ważny i myślę zadbany sektor, który stanowi pomost pomiędzy samorządem a społeczeństwem - powiedział zastępca Prezydenta Miasta Tadeusz Błędzki, który przywitał gości w imieniu Prezydenta Janusza Stankowiaka.
Podsekretarz Stanu Ministerstwa Marek Krawczyk wraz z doradcą Ministry Piotrem Stecem spotkali się z przedstawicielami starogardzkich organizacji pozarządowych w starogardzkim Centrum Organizacji Pozarządowych. Przedstawili im główne i szczegółowe cele programu, jego zasady i priorytety.
Od kwietnia organizacje będą mogły składać wnioski o dofinasowanie różnego rodzaju inicjatyw w zakresie działań obywatelskich, edukacyjnych, charytatywnych, ekologicznych, sportowych, rekreacyjnych oraz kulturalnych i artystycznych. Obejmą one m.in.: dotacje na działalność operacyjną, organizację szkoleń, animację lokalnych inicjatyw czy rozwój współpracy z samorządami i innymi organizacjami.
- Program ma wzmocnić instytucjonalnie organizacje pozarządowe, działające na terenach wiejskich i w mniejszych miejscowościach. Ma zwiększyć ich potencjał do prowadzenia działań na rzecz rozwoju aktywności i integracji społecznej. Jego zdaniem jest też zwiększenie odporności społeczności lokalnych na kryzysy. Do rozdysponowania na ten rok mamy 70 milionów złotych - poinformował Piotr Stec.
Podkreślił, że program przewiduje ok. 800 grantów do 50 tys. zł , przy czym połowa otrzymanego dofinasowania ma być przekazana na rozwój instytucjonalny, czyli na zakup sprzętu, podnoszenie kompetencji w zespole czy rozbudowę lokum.
- Obowiązywać będą gwarantowane koszyki regionalne. Oprócz tego w każdym województwie wyłoniony zostanie jeden operator regrantingu, którego zadaniem będzie wspieranie najmniejszych organizacji. W tym zakresie zakładamy blisko 1200 minigrantów do 10 tys. zł - dodał doradca Ministry.
- Organizacje pozarządowe najlepiej znają potrzeby lokalnej społeczności i potrafią adekwatnie reagować w sytuacjach kryzysowych -podkreślił wiceminister. - Dlatego chcielibyśmy bardzo zachęcić Państwa do udziału w tym programie. Zależy nam na tym , aby ten projekt stał się rozwiązaniem wieloletnim i wieloaspektowym - dodał Marek Krawczyk.
Program ma wystartować w kwietniu 2025 roku. Realizacja projektów musi zakończyć się w grudniu tego roku.
- Chcemy was poznać, chcemy rozmawiać, byście już teraz myśleli i zachęcali organizacje do przygotowania mądrych działań społecznych zgodnych z priorytetami, które tu zaprezentowaliśmy z korzyścią dla loklanej społeczności - powiedział minister Marek Krawczyk.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Stowarzyszeń: Chata Kociewia, ZHP, In Fortes, Rekord, Starogard2030, Amazonka, StartOn, grup nieformalnych i Straży Miejskiej. Obecne były też osoby odpowiedzialne za współpracę z organizacjami pozarządowymi ze Starostwa Powiatowego oraz sąsiednich gmin.
Napisz komentarz
Komentarze