W trakcie wernisażu wyłoniono także czterech laureatów nagród głównych konkursu na
zdjęcie na widokówkę promującą Tczew jako miasto równych szans oraz dwóch zwycięzców konkursu na hasło promujące miasto - równe miasto, równi ludzie. Na stronach internetowych ukaże się też przewodnik multimedialny w formie mp3, mp4.
Obecni od lat
- Przewodnik multimedialny jest tworzony przez osoby z naszych ośrodków wsparcia - mówi Gabriela Brządkowska, szefowa Środowiskowych Domów Samopomocy w Tczewie. - Cieszę się, że w jubileuszowej wystawie wzięło udział tyle podmiotów - z Kończewic, Damaszki, Szpęgawska, Rudna, Gniewa, Starogardu Gdańskiego, Stanisławia i Tczewa. Były warsztaty terapii zajęciowej, domy pomocy społecznej, kluby samopomocy, dzienne ośrodki pobytu, tczewskie WTZ-y, kluby samopomocy „Przyjazna dłoń” i Klub Razem, uczestnicy osiedlowych Banków Czasu, seniorzy z dziennego domu pobytu. Od pierwszej wystawy jest z nami też ks. prałat Piotr Wysga.
- Mimo że środowisko wie, że tworzę, nigdy u siebie nie zostałem zaproszony, by wziąć udział w wystawie - opowiada malarz Edmund Nalewajko z Malborka. - Cieszę się, że zostałem dostrzeżony za Wisłą.
Pan Edmund - jako wolontariusz miał zajęcia plastyczne z osobami niepełnosprawnymi w Tczewie - na wystawie pokazał kilka prac. Były to akwarele, ale lubi też prace w ołówku czy kredce.
Indywidualnie do człowieka
- Zajęcia plastyczne to jedna z wielu form pracy z osobami niepełnosprawnymi – wyjaśnia Gabriela Brządkowska. - Każdy człowiek ma jakieś zdolności, umiejętności, które przy sprzyjających warunkach mogą się rozwijać. Jedni lubią malować, rysować, robić w glinie, a drudzy pięknie realizować się na różnego rodzaju warsztatach aktywizujących czy treningach - budżetowych, lekowych, spędzania wolnego czasu. Inni wolą ergoterapię, czyli terapię poprzez pracę. Do każdej osoby podchodzimy indywidualnie. Nic nie narzucamy. Każdy ma prawo decydować o swoim byciu.
Problemów przybywa
- W Tczewie działa pięć środowiskowych domów samopomocy – informuje Gabriela Brządkowska. - Trzy w strukturze Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz dwa przy Stowarzyszeniu na rzecz Szkolnictwa Specjalnego. MOPS zapewnia wsparcie instytucjonalne 80 osobom borykającym się z problemem choroby psychicznej, niesprawnością intelektualną. Takich osób przybywa, jak i potrzeb w zakresie ochrony zdrowia psychicznego. Jest potrzeba zwiększenia tej pomocy. Chociaż to wciąż jeszcze problem wstydliwy. Część osób nie chce przyjść do poradni, bo boi się tego „naznaczenia”.
Wystawa zorganizowano w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.
Reklama
Równe miasto – równi ludzie. X Wystawa integracyjna Kwiatowe Nowości
TCZEW. Jubileuszowa wystawa integracyjna Kwiatowe Nowości przebiegała pod hasłem „Miasto Równych Szans”. Jak zawsze, wzięło w niej udział wiele ośrodków.
- 28.10.2011 00:00 (aktualizacja 04.08.2023 13:54)
Napisz komentarz
Komentarze