W ub. sobotę „Trsow” obchodził okrągły jubileusz istnienia. Inicjatorem powstania klubu był nie żyjący już Roman Klim, pierwszy dyrektor Muzeum Wisły i zarazem pierwszy prezes „Trsowa”.
Spotkania co środę
Nazwa klubu pochodzi od przywileju księcia Grzymisława dla zakonu Joannitów z 1198 r., w którym Tczew jest wymieniony właśnie jako Trsow. Klub skupia osoby o zainteresowaniach regionalnych. Głównym narzędziem do ich realizacji jest turystyka piesza i kajakowa, umożliwiająca bezpośredni i autentyczny kontakt z przyrodą i kulturą. Członkowie spotykają się co środę o godz. 18.00 w Fabryce Sztuk. Spotkania mają charakter otwarty. Każdy może przyjść i porozmawiać na tematy krajoznawcze, historyczne i muzealne oraz uzyskać informację na temat planowanych wędrówek. Podczas takich spotkań zrodziło kilkanaście pomysłów, które w większości doczekały się realizacji, jak ratowanie cmentarza austriackiego z 1866 r. na Suchostrzygach, czy zorganizowanie w 1993 r. Zjazdu Mennonitów w Muzeum Wisły w Tczewie i Stogach Malborskich. Wspólnie z Towarzystwem Miłośników Ziemi Tczewskiej „Trsow” przyczynił się do odsłonięcia tablicy upamiętniającej śp. Romana Klima, wiszącej na ścianie budynku Fabryki Sztuk.
Życzenia i gratulacje
Na jubileuszowe spotkanie przybyli członkowie, sympatycy i zaproszeni goście, w tym przedstawiciele władz regionalnych Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego i władz samorządowych. Goście obejrzeli wystawę „5 lat Fabryki Sztuk”, była minuta ciszy dla zmarłych członków klubu oraz prezentacja zdjęć jego 20-letniej działalności, którą przedstawił obecny prezes „Trsowa” Tadeusz Magdziarz.
- Oglądając prezentację z działalności waszego klubu zrobiło mi się trochę żal, że sam nie znalazłem w sobie pasji turystycznej, ale jeszcze wszystko przede mną - powiedział wiceprezydent Tczewa Zenon Drewa. - Składam życzenia, abyście dalej realizowali swoją pasję w przyszłości w dobrym zdrowiu.
Tadeusz Magdziarz przypomniał o pomyśle powstania znaku ze stanami powodziowymi wody w Tczewie, który do tej pory nie doczekał się realizacji. W 2004 r. członkowie klubu skierowali w tej sprawie pismo do Urzędu Miejskiego. W odpowiedzi Mirosław Pobłocki, ówczesny zastępca prezydenta, obiecał, że propozycja zostanie uwzględniona w trakcie realizacji inwestycji na bulwarze nadwiślańskim. Wiceprezydent Zenon Drewa zapewnił, iż przypomni prezydentowi o pomyśle odsłonięcia znaku wysokiej wody. Być może realizacja pomysłu doczeka się podczas tegorocznych obchodów Dni Ziemi Tczewskiej.
- Serdecznie gratuluję pięknej pasji, pięknego hobby - mówił wicestarosta Mariusz Wiórek. - Odwiedzając najpiękniejsze zakątki nie tylko naszego powiatu, ale całej naszej pomorskiej i mazurskiej ziemi, pamiętajcie, że powiat tczewski jest z wami, stąd na pamiątkę wręczam wam kierunkowskaz z jego herbem.
Okazja do wyróżnień
Lech Zalewski, prezes oddziału pomorskiego PTTK, wręczył wyróżnienia. Klub otrzymał złotą honorową odznakę PTTK, Tadeusz Magdziarz złotą odznakę zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży, a Roman Bieske i Zdzisław Tollo dyplomy za zasługi w upowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa regionalnego PTTK w Gdańsku. Natomiast Alicji Gajewskiej, dyrektor Fabryki Sztuk, wręczono specjalny medal PTTK za pomoc i współpracę. Również zarząd klubu nagrodził swoich najaktywniejszych członków tzw. „Złotym Kompasem”, przyznawanym od 1997 r. Otrzymali go Eugenia Hegele, Halina Głąb, Zdzisław Łukowski, Wiesław Angowski i śp. Andrzej Hegele.
Reklama
Jubileusz 20-lecia Nadwiślańskiego Klubu Krajoznawczego „Trsow”
TCZEW. W swojej 20-letniej historii Nadwiślański Klub Krajoznawczy „Trsow” zorganizował 642 piesze wędrówki, podczas których łącznie 7 tys. uczestników przeszło 8664 km. Dokumentację fotograficzną i opisową wędrówek zawarto w 29 grubych tomach kroniki klubu.
- 06.03.2012 00:00 (aktualizacja 07.08.2023 14:11)
Napisz komentarz
Komentarze