Od 30 czerwca do 29 lipca odbyły się aż cztery turnieje rycerskie. Była to już XXI edycja imprezy. W pierwszym turnieju stanęli naprzeciw siebie reprezentanci Polski i Francji, którzy przegrali z naszymi 6:12. W pojedynku sprawności rycerskiej najlepszy okazał się gniewianin Adam Firyn. Buhurt, czyli grę turniejową rycerzy konnych z maczugami wygrał Francuz Xavier Fauval, ale już w gonitwach turniejowych, zwanych joustem, które polegają na starciu rycerzy na kopie, skruszeniu ich i wysadzeniu przeciwnika z siodła niezawodny okazał się ponownie gniewianin Jarosław Struczyński.
Kolejny weekend (7-8 lipca) był znów szczęśliwy dla gniewskich rycerzy, którzy wygrali z reprezentacją Australii 12:6. Co ciekawe, w tym pojedynku zwycięzcą turnieju sprawności rycerskiej okazał się nie mężczyzna, a Australijka Sarah Hay.
W pojedynku Polski z Norwegią we wszystkich konkurencjach wygrali rycerze z Gniewu, nie pozostawiając suchej nitki na przybyszach z północy (wygrali z nimi 13:5). Ostatni z rozegranych turniejów z Belgią był najbardziej zacięty. Tu nikt nie dawał za wygraną, jednak i tak ostateczne zwycięstwo przypadło reprezentacji Polski.
W sierpniu na zamku odbędzie się główna część XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gospel „Camp Meeting” - Gniew 2012 oraz Vivat Vasa, czyli najstarsza w Polsce impreza historyczna odtwarzająca wojskowość XVII-wieczną. Rozgrywa się ona w realiach wojny pruskiej z 1626 r., podczas której pod Gniewem spotkały się armie dwóch królów z rodu Wazów - Zygmunta III Wazy, króla polskiego oraz Gustawa II Adolfa, króla szwedzkiego. Rekonstrukcja odbywa się na terenie zamku i podzamcza południowego.
Program Vivat Vasy 2012
● Sobota, 11 sierpnia
11.30 - Salwa armatnia na Anioł Pański,
12.00 – 19.00 - Egzercerunki i musztry
- Regimentów cudzoziemskich,
- Autoramentu narodowego,
- Chorągwi Husarskich,
20.00 - Inscenizacja historyczno-batalistyczna „Bitwa pod Gniewem 1626”- przedzamcze południowe,
21.30 - Przemarsz wojsk z pochodniami ulicami Starego Miasta.
● Niedziela, 12 sierpnia
11.30 - Salwa armatnia na Anioł Pański,
12.00 – 15.00 - Egzercerunki i musztry
- Regimentów cudzoziemskich,
- Autoramentu narodowego,
- Chorągwi Husarskich,
15.00 - Msza święta w kaplicy zamkowej.
Napisz komentarz
Komentarze