Większość osób (szczególnie dzieci) nie zdaje sobie sprawy, że tablice i znaki wodne informujące o zakazie kąpieli i pływania ustawione są przy miejscach szczególnie niebezpiecznych, tzn. tam gdzie występują wiry, miejsca bagniste, wodorosty, zimne prądy, nieznane dno, stare części pomostów oraz inne nieznane przedmioty, które mogą skaleczyć albo stać się nawet przyczyną śmierci.
Typowe lekceważenie wody to: przeliczenie się z własnymi siłami i przecenienie swoich umiejętności pływackich, niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie, niewiedza jak się zachować w nietypowych sytuacjach, nieznajomość przepisów albo ich lekceważenie, pływanie na dłuższym dystansie bez odpowiedniego przygotowania, pływanie w wodzie o zmiennej temperaturze, pływanie bezpośrednio po posiłku i spożytym alkoholu.
Zimne prądy występują przede wszystkim blisko zapór wodnych i w miejscach podziemnych dopływów (tzn. źródła i podziemne rzeki). Podawanie jakiejkolwiek „recepty” na zachowanie się i postępowanie podczas tonięcia jest bardzo trudne.
Niezależnie od sytuacji i stopnia zaawansowania pływackiego, najczęściej niewłaściwym zachowaniem przyśpiesza się proces tonięcia. Przeważnie następuje przerażenie, człowiek usztywnia się wykonuje nieskoordynowane i chaotyczne ruchy i ustawia się w wodzie w pozycji pionowej. Najczęściej popełnianym błędem i jest unoszenie ramion nad wodę (ciężar kończyny lub wysoko uniesionej głowy jest kilkakrotnie większy niż ciężar całego ciała znajdującego się w wodzie i tym samym powoduje się jego zatopienie).
W przypadku napotkania zimnych prądów:
• zachowaj całkowity spokój i nie przyśpieszaj pływania,
• połóż się na wodzie równolegle do jej powierzchni,
• staraj się wypłynąć z tego miejsca drogą powrotną lub inną w zależności gdzie odczuwasz większą różnicę temperatur,
• nie wstydź się wołać o pomoc,
• będąc na grzbiecie, rozluźnij się i wykonuj nogami lekkie ruchy naprzemianstronne, a ramionami przy udach,
• ruchy faliste, poziome (gwałtowne ruchy, przyśpieszenia mogą jedynie spowodować przykurcze poszczególnych partii mięśni tym bardziej, że napięcie mięśni jest wysokie ze względu na zimną wodę).
Przeczytaj również:
Porady ratownictwa wodnego. Gdzie i kiedy się kąpać?
Porady ratownictwa wodnego. Warunki uzyskania kart pływackich
Porady ratownictwa wodnego. Przyczyny tonięcia - przykurcze
Porady ratownictwa wodnego. Przyczyny tonięcia - nadmierne oziębienie organizmu
Reklama
Porady z ratownictwa wodnego okoliczności tonięcia – lekceważenie wody, zimne prądy
Wiele okoliczności sprzyja tonięciu, większość ich jednak można scharakteryzować jednym słowem lekceważenie wody, inaczej mówiąc „chojrakowanie”.
- 02.08.2011 00:00 (aktualizacja 04.08.2023 13:03)
Napisz komentarz
Komentarze