Ta druga miała promocję w Fabryce Sztuk 26 czerwca. Obie pozycje można zabrać do dużej kieszeni lub plecaczka i ruszyć na wędrówkę. Poprzedni „Przewodnik po Tczewie i okolicy” ukazał się w 2000 r., tychże samych autorów - Kazimierza Ickiewicza i Tadeusza Magdziarza. Do obecnego wydania dołączono plan Tczewa. Nie pozostaje nic innego jak ruszyć w teren.
Na każdą kieszeń
- Wydając „Przewodnik...” mamy nadzieję, że będzie źródłem ciekawych informacji o tych niewątpliwie atrakcyjnych terenach i stanie się inspiracją do zwiedzania i odkrywania ich uroków – mówi Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk. - Drzemie w nich olbrzymi potencjał turystyczny, którego cząstkę pragniemy Państwu przybliżyć.
Książeczka kosztuje przysłowiowe grosze – 4,78 zł i przeznaczona jest nie tylko dla entuzjastów wycieczek oraz miłośników historii.
- To jest 11. publikacja Fabryki Sztuk – przypomina Józef Ziółkowski, autor 13 publikacji i dwóch wystaw. – Nie ograniczamy się do wystaw. Jest też działalność wydawnicza.
Wygłaszając laudację zauważył, że autorzy za przewodnik nie wzięli ani grosza. Na 136 kartach jest wiele informacji, chociaż Józefowi Ziółkowskiemu zabrakło paru elementów, np. Doliny Dolnej Wisły, rezerwatu Wiosło Duże i Wiosło Małe. Poza tym zapomniano o... rozdziałach. Kazimierz Ickiewicz „bił” się za to w piersi. Za to są propozycje turystycznych szlaków. Oczywiście nie wszystkie możliwe, na co zwrócił uwagę Tadeusz Magdziarz.
Mamy czym się chwalić
- Przewodnik pokazuje jak w Tczewie powinna wyglądać promocja turystyki – zauważa Józef Ziółkowski. - Kierując się od Fabryki Sztuk, ul. Podgórną, widząc zrewitalizowane nadwiślańskie tereny, remontowane właśnie wieżyczki Mostu Tczewskiego, mimo narzekań to już jest oferta. A mamy farę. Nie mamy się czego wstydzić. Turystyka to gospodarka i wpływy z niej. Dowodem jest przewodnik, może skromny, ale pożyteczny.
- Tczew ma dużo zabytków, choć do lat 90. XX w. nie były one eksponowane – zauważa Kazimierz Ickiewicz, który przypomniał najważniejsze daty dla grodu Sambora.
Tadeusz Magdziarz zabrał uczestników na wirtualny spacer po Tczewie, zaczynając i kończąc wędrówki na dworcu PKP. Opowiadał o zabytkach i ciekawych miejscach na trasie. Muzycznie promocję książki uświetnili Karol Pieczewski (saksofon) i Weronika Pieczewska (keyboard). Dodajmy też, że nad przewodnikiem pochylił się nie byle kto, bo prof. zw. dr hab. Kazimierz Denek, znawca regionu, który ogólnie rzecz ujmując wykorzystuje turystykę w celach edukacyjnych.
Słowo o autorach
Kazimierz Ickiewicz (ur. 1955 r. w Starogardzie Gd.), od dzieciństwa mieszka w Tczewie. Historyk, regionalista, wieloletni dyrektor tczewskich szkół zawodowych. Od 1994 r. radny Rady Miejskiej w Tczewie. W działalności samorządowej zajmuje się edukacją i promocją miasta. Autor
i współautor blisko 30 publikacji oraz artykułów z dziedziny historii regionalnej.
Tadeusz Magdziarz (ur. 1951 r. w Gdańsku), od dzieciństwa związany z Tczewem. Długoletni pracownik Fabryki Przekładni Samochodowych „Polmo” i firmy Eaton w Tczewie. Emeryt. Od 1988 r. członek PTTK. Jeden ze współzałożycieli, a od 2001 r. prezes Nadwiślańskiego Klubu Krajoznawczego „Trsow”. Odznaczony Honorową Odznaką „Za Zasługi dla Turystyki” (2010). Autor m.in. „Przewodnika po Tczewie” (2000) i wielu artykułów o tematyce turystycznej w wydawnictwach lokalnych i krajowych.
Napisz komentarz
Komentarze