Młodzi emigrują, starzy umierają… Smutna rzeczywistość unijnego pogranicza z Kaliningradem. Brak przemysłu, rolnictwa i jakichkolwiek miejsc pracy powoduje powolną śmierć tych malowniczych miejscowości. Mimo czarnych scenariuszy, dzięki powstaniu projektu „Miejsca z duszą” w sercach mieszkańców uczestniczących w programie wsi błysnęła iskierka nadziei na lepsze jutro.
„Produkt Turystyczny Sieci Miejscowości Tematycznych” realizowany przez Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych we współpracy ze Stowarzyszeniem „Pogrodzie dla Przyszłości” jest szansą na zmianę tego czarnego scenariusza. Ważnym elementem wdrażania projektu jest zaangażowanie w jego realizację mieszkańców objętych programem miejscowości. O zbawiennych wpływach nowej inicjatywy mogłem się przekonać podczas zrealizowanej przez inicjatorów tego przedsięwzięcia wizyty studyjnej. Poza pięknem objętego programem regionu, największe wrażenie zrobiła na mnie aktywność mieszkańców, którzy z entuzjazmem wspierają działania organizatorów.
Mimo, że od rozpoczęcia projektu minęło tak niewiele, to efekty jego wdrażania już są widoczne. Nowatorstwo projektu polega na pokazaniu mieszkańcom możliwości i animowaniu ich własnej inicjatywy. „Wędka zamiast ryby” rozwinie przedsiębiorczość i umożliwi aktywizację zawodową mieszkańców w sektorze turystycznym, a w dalszej kolejności, w produkcji i usługach. Duże znaczenie w realizacji produktu mają odpowiednio wyposażone świetlice środowiskowe, w których się mieszczą swoiste dowództwa w „marszu ku lepszej przyszłości”. W tych, które nam pokazano zastaliśmy dobrze przygotowanych pracowników i wolontariuszy, którzy potrafią przez zabawę przekazać historię ich „małych ojczyzn”, krzewiąc w najmłodszych lokalny patriotyzm i przygotowując do lepszego życia w społeczeństwie obywatelskim.
Raczkujący produkt „Miejsca z Duszą”, przy odpowiedniej promocji i zaangażowaniu profesjonalistów może przyczynić się do zwiększenia ruchu turystycznego w tym rejonie. Już przyjeżdżające tam grupy dzieci nie mogą narzekać na brak atrakcji. Nie udało się jeszcze stworzyć odpowiedniej dla ruchu turystycznego infrastruktury, ale są szanse, że niedługo ulegnie to zmianie. W Kadynach działają dwa hotele, a wśród mieszkańców objętych programem wsi powstają plany utworzenia gospodarstw agroturystycznych.
Wioski tematyczne biorące udział w programie:
Aniołowo - Wioska Aniołów
(gmina Pasłęk)
Pogrodzie - Wioska Dzieci
Łęcze - Wioska Wiatru i Podcieni
Cesarskie Kadyny
Suchacz - Wioska Kaperska
Kamionek Wielki - Wioska Ryb i Szuwarów
(gmina Tolkmicko)
Wielkie Wierzno i Nowe Sadłuki - Wioska Rodzinna
Frombork - Gród Kopernika,
Narusa - Osada pod Kapeluszem
Jędrychowo - Wioska Jak u Babci
(gmina Frombork)
Mam nadzieję, że założenia tej ciekawej inicjatywy zostaną zrealizowane, a przykład tej trudnej „pracy u podstaw” będzie powielany w innych, równie urokliwych zakątkach naszego kraju.
Więcej informacji na temat samego projektu na stronie: http://www.miejscazdusza.pl
„Miejsca z duszą…” – turystyka szansą dla lokalnej społeczności
POMORZE. Brak przemysłu, rolnictwa i jakichkolwiek miejsc pracy powoduje powolną śmierć wielu malowniczych miejscowości. Mimo czarnych scenariuszy, dzięki powstaniu projektu „Miejsca z duszą” w sercach mieszkańców uczestniczących w programie wsi błysnęła iskierka nadziei na lepsze jutro.
- 16.06.2011 00:00 (aktualizacja 04.08.2023 13:03)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze