Odczuciu temu towarzyszy tzw. „GĘSIA SKÓRKA”, powstająca w wyniku skurczu mięśni włosów (jest to działanie obronne ustroju ludzkiego). Dalsze objawy to dreszcze i skurcze mięśni twarzy wyrażające się szczękaniem zębami oraz przyśpieszony oddech, wzrasta ciśnienie krwi I szybsza jest praca serca. Całe ciało blednie (wskutek odpłynięcia krwi z powierzchniowych naczyń krwionośnych do naczyń głębokich) oraz następuje zasinienie twarzy. Wszystkie te objawy są sygnałami do natychmiastowego przerwania kąpieli (pływania czy nurkowania) wyjścia, czym prędzej z wody, wytarcia się do sucha, zmiany mokrego stroju pływackiego i o ile możliwe, okrycia się kocem i wypicia szklanki gorącej, dobrze osłodzonej herbaty.
Lekceważenie tych objawów może doprowadzić do odruchowego skurczu naczyń krwionośnych, powodującego niedotlenienie mózgu, zemdlenie i utonięcie. Szczególnie nadmierne oziębienie organizmu jest ważne na początku sezonu kąpielowego, gdy organizm człowieka nie jest jeszcze zahartowany, toteż czas trwania kąpieli powinien być zróżnicowany.
Na początku powinien wynosić od 3-5 min. dla osób młodszych, 5 min. dla osób starszych. Przy systematycznej kąpieli czas ten stopniowo się wydłuża do 15-20 min. dla dzieci młodszych (kl. I-III) i do 20-25 min. dla dzieci starszych: Osoby dorosłe powinny dozować sobie kąpiel w zależności od indywidualnych możliwości swojego organizmu.
Niemniej jednak wejście do wody powinno być stopniowe, po uprzednim namasowaniu wodą miejsc wstrząsorodnych: szyi, okolicy serca i krocza.
Przeczytaj również:
Porady ratownictwa wodnego. Gdzie i kiedy się kąpać?
Porady ratownictwa wodnego. Warunki uzyskania kart pływackich
Porady ratownictwa wodnego. Przyczyny tonięcia - przykurcze
Porady ratownictwa wodnego. Przyczyny tonięcia - nadmierne oziębienie organizmu
Reklama
Porady ratownictwa wodnego. Przyczyny tonięcia - nadmierne oziębienie organizmu
Zbyt duże oziębienie organizmu wpływa na gorsze ukrwienie ośrodkowego układu nerwowego. Subiektywnym odczuciem wzmożonego oddawania ciepła jest marznięcie, które uważa się za czynnik sprzyjający powstawaniu rozstroju zdrowia.
- 08.08.2012 12:29 (aktualizacja 04.08.2023 18:34)
Napisz komentarz
Komentarze