Następuje to niespodziewanie i bez udziału naszej woli. Przykurczowi może ulec jeden mięsień lub grupa mięśni. Równomierne i długo utrzymujące się napięcie kurczącego się mięśnia ogranicza znacznie i uniemożliwia możliwości ruchowe pływaka. Natężenie takiego przykurczu może być różne i charakteryzuje się zmianą napięcia bez zmiany długości mięśnia (przy dotknięciu takiego mięśnia można zaobserwować nienaturalną jego twardość). Najbardziej narażone na przykurcz są mięśnie wykonujące największą pracę oraz mięśnie mieszczące się blisko powierzchni ciała (najbardziej narażone na zimno). Powstaniu przykurczów sprzyjają również:
• zmęczenie, które ogranicza wydolność i tym samym adaptację organizmu,
• obecność alkoholu we krwi, który denaturuje BIAŁKO (w komórkach i tkankach) niezbędne do funkcjonowania organizmu,
• pływanie po spożyciu obfitego posiłku, po którym organizm skoncentrowany jest na procesie trawienia, toteż jego wydolność wysiłkowa jest ograniczona,
• zimne prądy w wodzie (następuje zwężenie naczyń krwionośnych i tym samym słabe dotlenienie pracujących mięśni).
Przykurcze są, więc częstą przyczyną utonięcia, gdyż w przypadku silnego bólu mięśniowego ograniczone są możliwości ruchowe pływaka. Towarzysząca temu panika i nieodpowiednie zachowanie się przyśpiesza tonięcie. Pozbywanie się takiego przykurczu polega na udzieleniu „pomocy” mięśniowi w jego poprawnym ukrwieniu. W celu szybkiego pozbycia się tej przykrej dolegliwości trzeba zawsze działać w dwóch kierunkach, tj. napinać i rozluźniać dany mięsień, ponieważ ułatwia to szybkie pompowanie krwi na danym odcinku. Jeżeli istnieje możliwość, wskazane jest to miejsce „wygrzać” pod ciepłym natryskiem. Jako ciekawostkę można tu podać, że od bardzo dawna rozpowszechniany jest zwyczaj przypinania do spodenek kąpielowych agrafki, przy pomocy, której nakłuwa się miejsce działania przykurczu (ubitą masę mięśniową).
Jednak nieodzownym zabezpieczeniem w czasie dłuższych wypraw jest towarzyszący sprzęt pływający (łódź, rower, kajak).
Przeczytaj również:
Porady ratownictwa wodnego. Gdzie i kiedy się kąpać?
Porady ratownictwa wodnego. Warunki uzyskania kart pływackich
Porady ratownictwa wodnego. Przyczyny tonięcia - przykurcze
Porady ratownictwa wodnego. Przyczyny tonięcia - nadmierne oziębienie organizmu
Porady ratownictwa wodnego. Przyczyny tonięcia - przykurcze
Przykurcze wywołane są podrażnieniem nerwów na drodze nagromadzenia kwaśnych pro duktów przemiany materii w mięśniach lub przez niedotlenienie mięśni w wyniku działania zimnej wody.
- 20.07.2011 12:33 (aktualizacja 04.08.2023 13:03)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze