W tegorocznych targach weźmie udział rekordowa liczba wystawców - ponad 120. Zaprezentowanych zostanie około stu jachtów i łodzi motorowych.
W halach namiotowych ustawionych na nabrzeżu swoje produkty pokażą firmy oferujące osprzęt żeglarski, motorowodny, sprzęt do nurkowania, kajakarstwa, windsurfingu, sprzęt asekuracyjny i ratunkowy, odzież turystyczną i sportową. Będą również organizatorzy czarterów i regat.
Przez cały czas w marinie odbywać się będą pokazy kajakarstwa morskiego, nurkowania oraz ratownictwa w wykonaniu Grupy K38 Poland i najlepszych gdyńskich ratowników. W sobotę dodatkowo zobaczyć będzie można pokaz pirotechniki czy kajakowe rodeo, a w niedzielę – pokazy regatowe jachtów sterowanym radiem.
Po raz drugi zostanie wręczona nagroda Prezydenta Miasta Gdyni w konkursie GDYNIA YACHT DESIGN, którego celem jest wyłonienie najładniejszego jachtu żaglowego oraz jachtu motorowego prezentowanego na targach.
Godziny otwarcia targów:
- 4 sierpnia (czwartek) – godz. 12.00-19.00;
- 5-6 sierpnia (piątek, sobota) – godz. 11.00-19.00;
- 7 sierpnia (niedziela) – godz. 11.00-17.00.
Ceny biletów wstępu: 7 zł, dzieci do lat 13 – wstęp wolny.
To jednak nie wszystko!
Wpław przez Zatokę Gdańską dla Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci
W sobotę (6 sierpnia) targom towarzyszyć będzie wyjątkowe wydarzenie. Specjalnie dla Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci Piotr Bauza, członek organizacji Freediving Polska, przepłynie wpław Zatokę Gdańską. Wyruszy około godz. 7.00 rano z Helu i w ciągu 10 godzin planuje pokonać dystans ok. 19 km, by o godz. 17.00 stawić się na plaży przy wejściu do Mariny Gdynia.
Towarzyszyć mu będzie niepełnosprawny podróżnik Artur Labudda, który Zatokę Gdańską przepłynie na kajaku. Podczas tegorocznych gdyńskich Kolosów Artur otrzymał wyróżnienie w kategorii „Wyczyn roku” za wyprawę „Granicami bez granic”. Podróżnik przejechał quadem ponad 6 tys. km wzdłuż granic Polski.
W czasie, gdy obaj będą zmierzać ku Gdyni, na brzegu prowadzona będzie zbiórka na rzecz podopiecznych Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Od godz. 10.00 najmłodsi będą mogli spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej, w jeździe quadem czy pobawić się w dmuchanym zamku.
Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej
Wieczornym wydarzeniem towarzyszącym targom 5 i 6 sierpnia będzie 26. Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej. Od godz. 18.00 na plaży Śródmieście będzie można posłuchać tradycyjnych pieśni morskich i współczesnych piosenek żeglarskich w wykonaniu czołówki polskich zespołów szantowych.
W programie:
- piątek (5 sierpnia)
„Bryza”
„Klang”
„Prawdziwe Perły”
„Mechanicy Shanty”
- sobota (6 sierpnia)
„Ryczące Dwudziestki”
„Orkiestra Samanta”
„Zejman i Garkumpel”
„Atlantyda”
Wstęp wolny.
Więcej informacji o targach na stronie internetowej: www.wiatriwoda.pl
Zespoły XXVI Bałtyckiego Festiwalu Piosenki Morskiej w Gdyni 2011
AtlantydaAtlantyda to zespół złożony z sześciu muzyków z różnych stron Polski: Trójmiasta, Warszawy i Sanoka. Grupa powstała w 1995 roku, ale cześć muzyków współtworzyła już wcześniej znane grupy sceny „szantowej”. Repertuar muzyczny stanowią tradycyjne i współczesne piosenki morskie autorstwa założyciela grupy Sławomira Klupsia. „Marco Polo”, „Pacyfik”, „Stara latarnia”, „Pożegnalny ton”, to tylko część utworów jego autorstwa, które znane są wszystkim miłośnikom morskiego śpiewania. Koncert Atlantydy to mieszanka starych i nowych utworów w akustycznym brzmieniu, zawierający w sobie elementy muzyki folkowej oraz bluegrasu, tematycznie związanej z morzem i żeglowaniem. Akustyczne instrumenty: kontrabas, skrzypce, akordeon guzikowy, banjo, gitara i głosy stanowią o ostatecznym brzmieniu zespołu. Zespół od lat jest gościem największych festiwali szantowych, laureatem wielu nagród m.in. plebiscytu na najbardziej znane piosenki morskie oraz gospodarzem Bałtyckiego Festiwalu Piosenki Morskiej w Gdyni.
Klang
Klang to założony w 1997 roku męski zespół wokalny. Grupa specjalizuje się w wykonywaniu a'capella utworów o tematyce morskiej, podczas koncertów używa również gitary akustycznej. Repertuar zespołu stanowią szanty klasyczne, autorskie piosenki żeglarskie, oraz powstałe w okresie międzywojennym polskie pieśni związane z morzem.
Atrakcyjne brzmienie, połączone z wysoka kulturą muzyczną oraz łatwość nawiązania kontaktu z publicznością sprawiają, że koncerty Klangu cieszą się dużą popularnością. Zespół posiada w repertuarze także program dla dzieci o tematyce morskiej i wydał dwie autorskie płyty. W skład zespołu wchodzą Krzysztof Delikat, Paweł Delikat, Sławomir Gołąb, Przemysław Burek, Łukasz Skowroński, Mirosław Szpyrka.
Mechanicy Shanty
Zaczynem do powstania zespołu były Harcerskie Warsztaty Marynistyczne organizowane przez Centrum Wychowania Morskiego i Wodnego w Gdyni. Pomysł połączenia kilku grup muzycznych śpiewających pieśni żeglarskie, m.in. "Achterwaterbaksztag", "Orza", oraz innych uczestników – warsztatowiczów okazał się strzałem w dziesiątkę. Początek działalności z ustalonym składem i pod nazwą Mechanicy Shanty to rok 1987. Zespół jest laureatem największych Festiwali „szantowych”. Fenomenem zespołu tworzonego przez sześć osób jest fakt, iż mieszkając w różnych miastach spotykają się regularnie by wspólnie grać i śpiewać. Zespół wykonuje tradycyjne pieśni morskie oraz utwory z pogranicza irish folku, bluegrass"u, country i innych gatunków muzycznych. Znane z wielonakładowych wydawnictw zespołu piosenki: Dziki włóczęga, Maui, Green Horn, Irlandzki wędrowiec, Denis Land, Hiszpanka z Callao, Bitwa i wiele innych przebojów to koncert „Mechaników”.
Orkiestra Samanta
Orkiestra Samanta – folk - rockowy zespół z Wrocławia. Wielcy pasjonaci morza, aktywni żeglarze i jednocześnie muzycy, którzy swoją fascynację kulturą marynistyczną wyrażają poprzez własne teksty, żywiołową, pełną ekspresji muzykę okraszoną barwnymi opowieściami związanymi z szeroko pojętą tematyką historii morza oraz własnymi doświadczeniami morskimi. W twórczości zespołu odnaleźć można inspiracje przede wszystkim muzyką celtycką i irlandzką ale również doskonale odnajdują się klimatach skandynawskich czy słowiańskich. Swoją nazwę zawdzięcza legendarnej wrocławskiej tawernie „Port Samanta”. Wielokrotnie nagradzany na festiwalach szantowych i folkowych w całej Polsce. Nieprzerwanie od 12 lat daje ponad 40 koncertów rocznie zarówno w Polsce jak i zagranicą. Zespół wydał cztery autorskie albumy. Należy do jednych z najpopularniejszych w Polsce formacji grających muzykę folk – rockową.
Prawdziwe Perły
Prawdziwe Perły działają w szantowym świecie od 1992 roku. Znanie niegdyś jako Perły i Łotry dziś podbijają serca fanów pod nową nazwą, nic nie tracąc ze swojego dorobku. Kiedy trzeba mocnego, szantowego zaśpiewu, potrafią zagrzmieć chórem pięciu męskich głosów. Kiedy tęsknota ściśnie serca, grają po irlandzku ujmując słuchaczy rzewnymi dźwiękami whistli. W 2010 roku zaprezentowali swoje najnowsze wydawnictwo - płyta "Na wygnaniu" jest pierwszym szantowym dziełem dostępnym na licencji "creative commons". Każdy może ją pobrać z sieci, każdy może za darmo, do woli jej słuchać.
Laureaci nagrody im. Stana Hugilla, za wierność szancie klasycznej, na krakowskich Shanties w 2003 r. Aktualny skład zespołu: Adam R. Saczka - vocal, piano;Wojciech "Muzyk" Harmansa - vocal, akordeon; Michał Palka - vocal, gitary; Michał Smoliński - vocal, whistle, banjo; Michał "Doktor" Gramatyka - vocal, bas
Ryczące dwudziestki
Zespół powstał w latach 1983 – 1996 i był laureatem wszystkich festiwali i przeglądów piosenki żeglarskiej w kraju. RO’20 są jednym z czołowych zespołów wykonujących muzykę żeglarską w Polsce. W repertuarze zespołu znajdują się klasyczne szanty, pieśni kubryku, interpretacje współczesnych piosenek żeglarskich oraz utwory autorskie zespołu.
Zainteresowania zespołu obejmują również inne gatunki muzyczne - muzyka klasyczna, pieśni spirituals i gospel oraz standardy jazzowe. Domeną zespołu jest wykonywanie utworów a capella. Pięć, tylko i wyłącznie męskich głosów - a’cappella (wokalnie bez instrumentów), bądź z towarzyszeniem gitar, to wizytówka RO’20. Na przestrzeni lat, tworząc nietuzinkowe aranżacyjnie utwory, wypracowali swój indywidualny styl i charakterystyczne brzmienie. Koncertował w Stanach Zjednoczonych, w Szwecji, Niemczech, Danii, Jugosławii, Norwegii.
Zejman & Garkumpel
Zespół Zejman & Garkumpel powstał w 1985 roku jako duet. Jego sparafrazowana nazwa wzięła się od nazwy zespołu „Simon & Garfunkel”.
Od początku działalności podstawą repertuaru były autorskie kompozycje lidera Mirosława Kowalewskiego, żeglarza, autora tekstów i muzyki, z czasem uzupełnione o kompozycje Zbigniewa Murawskiego. Przez lata działalności zespołu powstało około stu utworów autorskich. Obecnie "Zejman & Garkumpel" liczy pięć osób. Odbył wiele tras koncertowych po Polsce i Europie. Około 100 koncertów rocznie, występy m.in. w TVP (Domowe Przedszkole, Od Przedszkola do Opola, Bezludna Wyspa, Śpiewające Fortepiany) i Radio (Polskie Radio Program I, II, Radio WAWa, Radio ZET, Radio Bis), nagrane kasety i płyty, udział i nagrody zdobyte w prestiżowych festiwalach i przeglądach, oraz występy u boku uznanych artystów estradowych, stawia zespół „Zejman & Garkumpel” w czołówce polskich wykonawców piosenki żeglarskiej.
Napisz komentarz
Komentarze