Na ogół wiry są bardzo widoczne, niemniej jednak płynąc wpław nie zawsze je można zauważyć. Takich miejsc należy uniknąć, natomiast tam gdzie one znajdują się, nie wolno się kąpać.
W przypadku, gdy znajdziemy się w strefie wirów należy:
• płynąć na piersiach,
• bardzo płasko się położyć,
• nogami i ramionami pracować bardzo mocno,
• ruchy nóg i ramion powinny być jak w stylu klasycznym („żabce”) lub stylu dowolnym (kraulu).
Położenie ciała prawie równoległe do powierzchni wody stanowi dużą powierzchnię i jest bardzo dobrym zabezpieczeniem przed wessaniem przez wir w głąb.
Ten sposób jest bardzo dobry, gdy siła działania wiru nie jest zbyt duża. W przypadku wirów silnych należy wykonać głęboki wdech, zejść pionowo pod wodę, następnie należy odbić się od dna (jeżeli głębokość w tym miejscu na to pozwala) lub intensywnymi ruchami wydostać się w bok (skośnie) z miejsca działania wiru. Im głębiej zejdziemy to przekrój leja wiru jest mniejszy i tym samym siła działania jest słabsza. Po skośnym, wypłynięciu z wiru, płyniemy pod wodą i za polem działania tego wiru wynurzamy się. Jednocześnie nie należy wpadać w panikę i postępować bardzo spokojnie.
W Polsce wiry dochodzą najczęściej do głębokości 4-5 m.
Natrafić na nie można przede wszystkim w rzekach: przy młynach, śluzach, zaporach wodnych, mostach i na „ostrych zakrętach” przy nierównych dnach. Przy umiejętnym postępowaniu można się z wirów łatwo wydostać. Nieodzowną umiejętnością jest dobre nurkowanie.
W przypadku dostania się w pole działania wiru nigdy nie wolno ustawiać się pionowo i unosić ramion do góry. Takie ustawienie się w wodzie stwarza idealne warunki do natychmiastowego wciągnięcia na dno, ponieważ powierzchnia atakowana przez wir jest wtedy maksymalna.
Przeczytaj również:
Porady z ratownictwa wodnego okoliczności tonięcia – lekceważenie wody, zimne prądy
Porady ratownictwa wodnego. Gdzie i kiedy się kąpać?
Porady ratownictwa wodnego. Warunki uzyskania kart pływackich
Porady ratownictwa wodnego. Przyczyny tonięcia - przykurcze
Porady ratownictwa wodnego. Przyczyny tonięcia - nadmierne oziębienie organizmu
Porady ratownictwa wodnego. Sezon letni – okoliczności tonięcia – wiry
Drugą okolicznością tonięcia obok zimnych prądów są wiry. Obracająca się woda tworzy leje o różnym kącie i dużej mocy (leje przypominają kształt stożka odwróconego podstawą do powierzchni wody).
- 09.08.2012 09:46 (aktualizacja 20.08.2023 11:37)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze