Organizatorem Nocy Restauracji jest firma landbrand, a partnerem Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta Gdańsk, Agencja Rynku Rolnego OT w Poznaniu, Miasto Poznań oraz Miasto Białystok.
Sięgnąć do tradycji, lokalne produkty, zdrowe gotowania
Szefowie kuchni przygotowują Nocne Dania oraz Nocne Menu, które będą dostępne tylko tej jednej nocy. Listę restauracji oraz szczegóły dotyczące imprezy można znaleźć na stronie www.nocrestauracji.pl oraz na www.facebook.com/nocrestauracji.
- Noc Restauracji przygotowana jest z myślą o mieszkańcach i turystach, chcemy zachęcić jak najwięcej osób do poznania Gdańska poprzez jego tradycyjne, niepowtarzalne smaki – powiedziała miedzy innymi Anna Zbierska, dyrektor Biura Prezydenta do Spraw Promocji Miasta. – Będzie okazja by zapoznać się z kunsztem kulinarnym szefów najlepszych naszych gastronomicznych lokali.
Włączenie Nocy Restauracji do projektu „Rozsmakuj się w Gdańsku” jest po to, by nasze miasto utrwaliło się na jako ważne również na mapie kulinarnej Europy. Gdańsk ma bogatą tradycję kulinarną, od wieków opierał się na lokalnych, zdrowych, produktach. Ważnym aspektem Nocy Restauracji jest edukacja, wykształcenie świadomej, nowoczesnej kultury kulinarnej, stwierdziła Zbierska.
Jak zapowiadają organizatorzy tej nocy obowiązywać będą niższe ceny, przygotowano dodatkowe atrakcje, do najciekawszych zaliczyć trzeba pokazy kulinarne, dowiemy się także, jak przyrządzić można dania w oparciu o XVI wieczną gdańską recepturę. Każdy wziąć może udział w konkursie na najlepsze Nocne Danie, dla głosujących organizatorzy przygotowali atrakcyjne nagrody.
„Szynka carycy Katarzyny”. Warto zjeść dekorację
- Przygotowaliśmy na Noc Restauracji danie nawiązujące do tradycji dań biesiadnych starosłowiańskich, nazywa się to „Szynka carycy Katarzyny” – powiedział Krzysztof Kobyliński właściciel restauracji Kuchnia Rosyjska. – Wiele dań, które królowały na naszych stołach szlacheckich, zostały zapożyczone, czy wręcz żywcem przeniesione na stoły carskie, bo były zawsze bardzo smaczne. Jeszcze w XVIII wieku najlepszym kawiorem jesiotrowym był jesiotr znad Wisły, mamy dobre korzenie tylko o niektórych żeśmy zapomnieli.
To jest forma, nad która pracowaliśmy, żeby stworzyć danie gastronomiczne, tłumaczył Kobyliński. Szynki faszerowane kaszą gryczaną były robione jako duże dania biesiadne, podawane w całości dla kilku, kilkunastu lub więcej osób. Opracowanie sposobu przygotowania dania „Szynka carycy Katarzyny” wymagało wielu starań, trzeba było odpowiednio tę szynkę wyprofilować, zaprojektować w taki sposób, żeby ona na talerzu wyglądała i smakowała tak, jak powinna, do tego kasza gryczana.
- Wszystkie nasze dekoracje są autorskie, wyrabiamy rosyjskie sałatki pod trzema nazwami, każda ma specyficzny smak, jedną z nich jest „Marchewka po koreańsku” – kontynuuje Kobyliński. – Zawsze zachęcam naszych klientów, że warto zjeść dekorację smaczną, jak reszta dania.
Napisz komentarz
Komentarze