Wystawa będzie prezentować postać Witolda Pileckiego, ps. „Witold”, „Druh”, rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego, autora raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego, który zorganizował jedną z najbardziej skutecznych sieci oporu obozowego.
Zwiedzający będą mieli możliwość zobaczenia fragmentów wystawy głównej poświęconych Pileckiemu: raportu i fotografii z dokumentów obozowych Witolda Pileckiego. W ramach wystawy zostaną również zaprezentowane książki dotyczące osoby rotmistrza, które znajdują się w zasobach Biblioteki Muzeum.
W 1940 r. Witold Pilecki za zgodą polskich władz konspiracyjnych dał ująć się w łapance, by dostać się do Auschwitz. Jego organizacja opierała się na tzw. piątkach, które nie wiedziały nawzajem o swoim istnieniu. Przez cały czas pobytu w obozie Pilecki utrzymywał kontakty z polskim podziemiem. Uciekł, gdy jego wiedza na temat funkcjonowania obozu była wystarczająco duża, a jednocześnie czuł rosnące zagrożenie dekonspiracją. W 1945 r. Pilecki sporządził raport, w którym przekazał światu obraz okrucieństwa i strasznych warunków bytowych w Auschwitz. Po wojnie został oskarżony przez władze komunistyczne o szpiegostwo i skazany na karę śmierci, którą wykonano 25 maja 1948 r. W 1990 nastąpiło unieważnienie wyroku. Otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego, a także został awansowany do stopnia pułkownika. Przez brytyjskiego historyka Michaela Foot’a Witold Pilecki został uznany jednym z sześciu najodważniejszych bohaterów II wojny światowej.
27.05.2017 (sobota) godz. 11.00
Muzeum II Wojny Światowej
pl. Władysława Bartoszewskiego 1
80-862 Gdańsk
Poziom -3
Program:
11:00 Otwarcie wystawy
12:00-12:30 wykład dr Jacka Pawłowicza „Rotmistrz Witold Pilecki. Bohater bez skazy”
12:30-13:00 wykład prof. Krzysztofa Szwagrzyka „W poszukiwaniu miejsc pochówku ofiar komunizmu w Polsce”
Sala konferencyjna na poziomie -3
WSTĘP WOLNY.
Napisz komentarz
Komentarze