Światowy Dzień Kociewia ogłoszono po raz pierwszy w 2008 roku z inicjatywy członków Stowarzyszenia Kultura Kociewia w Starogardzie Gdańskim i Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie w Tczewie. Data 10 luty jest nieprzypadkowa i ma związek z wydarzeniami z 1807 roku, kiedy na Pomorzu trwały działania wojenne z udziałem wojsk napoleońskich walczących z pruską armią. W meldunku ppłk. Hurtiga do generała Jana Henryka Dąbrowskiego z dnia 10 lutego padło stwierdzenie o wysłaniu patrolu "ku Gociewiu". Jest to pierwszy znany historyczny zapis o regionie. Kolejne znane zapisy mają już formę "Kociewie" i są młodsze, gdyż pochodzą z drugiej połowy XIX wieku.
– Przywiązanie do tradycji regionalnych i pamięć o ważnych lokalnych wydarzeniach jest dla nas również niezwykle istotna - mówi dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, dr inż. Jerzy Litwin - Jesteśmy bardzo dumni, że nasz tczewski oddział – Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków jest chętnie odwiedzaną przez mieszkańców regionu i turystów instytucją kultury na Kociewiu.
10 lutego w Bramie Wyżynnej, pokażemy eksponaty związane z kociewską tradycją: rzeźby ludowe, ludowe rękodzieło i zabytkowe narzędzia, a pracownicy Muzeum opowiedzą o tczewskim oddziale. Filmy o Muzeum Wisły i o Centrum Konserwacji Wraków Statków zachęcą mieszkańców Gdańska do wizyty w tczewskim oddziale NMM.
Światowy Dzień Kociewia. Brama Wyżynna w Gdańsku.
Sobota 10.02.2018 godzina 10.30 – 15.30.
Weź udział w konkursach o ziemi kociewskiej!
Spróbuj regionalnych przysmaków!
Dla dzieci – niespodzianki!
wstęp wolny
Napisz komentarz
Komentarze