- W XIX i pierwszej połowie XX wieku dla Gdańska powstało sporo projektów, do realizacji których z różnych względów nie doszło – mówi prof. Małgorzata Omilanowska. 4 kwietnia o godz. 18.00, podczas wykładu z cyklu Akademia Gdańska w Instytucie Kultury Miejskiej, opowie słuchaczom o niezrealizowanych projektach i budowlach, jakie mogły pojawić się w mieście. Wstęp wolny.
- Architektura to nie tylko zrealizowane budowle, lecz także to co architekci tworzą „na papierze”. Niezrealizowane projekty, szkice i studia, fantazje i wizje architektoniczne potrafią wiele powiedzieć o talentach twórców, możliwościach zleceniodawców, tendencjach stylistycznych, preferencjach, modach i oczekiwaniach. W XIX i pierwszej połowie XX wieku dla Gdańska powstało sporo projektów, do realizacji których z różnych względów nie doszło. Tworzą atrakcyjną wizję historii alternatywnej, ale przede wszystkim wiele mówią o mieście i uwarunkowaniach decydujących o jego rozwoju - zapowiada prof. Małgorzata Omilanowska.
Małgorzata Omilanowska jest historyczką sztuki, absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Jest profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Gdańskim i profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Sztuki PAN. Specjalizuje się w problemach architektury XIX i XX wieku, publikując na temat takich kwestii jak: architektura inżynieryjna, architektura handlowa, problem kształcenia architektów w XIX wieku oraz poszukiwania stylów narodowych i identyfikacji narodowej i regionalnej w architekturze krajów Europy Środkowowschodniej. Prowadzi badania z zakresu architektury Warszawy i Gdańska, a także budownictwa uzdrowiskowego.
Była stypendystką kilkunastu europejskich instytucji naukowych. Jest członkiem wielu rad polskich i niemieckich instytucji naukowych i muzealnych, a także stowarzyszeń i organizacji, m.in. członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Polskiego Komitetu ICOMOS. Od stycznia 2012 roku była Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od 17 czerwca 2014 roku do listopada 2015 Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest autorką wielu książek, m.in. Kreacja-Konstrukcja-Rekonstruk
Akademia Gdańska to organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej roczny cykl wykładów, dla których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. Piąta edycja dotyczy gdańskiej tożsamości pozostającej poza kartami dzisiejszych publikacji historycznych, odwołującej się do Gdańska, którego nie ma.
Akademia Gdańska. Gdańsk, którego nie ma – wykład prof. Małgorzaty Omilanowskiej
Data: 4 kwietnia, godz. 18.00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Wstęp wolny!
Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/333520240482783/
Harmonogram wykładów z cyklu Akademia Gdańska
4 kwietnia | Małgorzata Omilanowska, Gdańsk, którego nie ma
10 kwietnia | Olga Dębicka, Freie Stadt Danzig i Gdańsk-Heimat – z pamięci dziecka
29 maja | Rafał Michalak, Kościół Bożego Ciała – kościół trzech wyznań
19 czerwca | Andrzej Januszajtis, Dziedzictwo zapomniane
25 września | Mieczysław Abramowicz, Gdańscy Żydzi – pamięć nieistniejącego świata: ludzie, architektura, zdarzenia
23 października | Andrzej Trzeciak, Umarłe budynki
27 listopada | Beata Możejko, Kobiety w późnośredniowiecznym Gdańsku. Między realiami prawa a codziennym życiem
11 grudnia | Tomasz Biegański, Nie tylko napój. Dubeltowe dzieje gdańskiego piwa
Wszystkie wykłady odbywają się w Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40. Godzina rozpoczęcia wykładów: 18.00. Wstęp wolny.
Napisz komentarz
Komentarze