15 września 2018 (sobota)
godz. 15.00-16.00
Wykład: Po co dziś komu stare granie? Rzecz o społecznej funkcji muzyki tradycyjnej.
Prowadzenie - Maciej Żurek, socjolog, skrzypek, pszczelarz,
lider Stowarzyszenia "Tratwa".
Miejsce: Galeria "Wyspa Skarbów" GAK.
Nie nowiną jest że, dawniej, w tradycyjnych społecznościach muzyka stanowiła oś gromadzenia się lokalnej wspólnoty. Dobrze znane wszystkim dźwięki nieodłącznie towarzyszyły celebrowaniu i potwierdzaniu wspólnie wyznawanych wartości. Pieśni były po to by śpiewać je wspólnie, muzyka instrumentalna po to, by razem tańczyć i współtworzyć muzykę. Było to możliwe, gdyż niemal każdy członek tradycyjnej wspólnoty wyposażony był w podstawowy zestaw kompetencji kulturowych. Każdy przecież potrafił tańczyć tańce ze swojej okolicy i znał podstawowy zestaw 100 pieśni na różne okazje.
Nie nowiną jest też, że współczesność skonstruowana jest zupełnie inaczej. Czy ciągle potrafimy coś razem? Czy to ważne byśmy potrafili? Czy słowo wspólnota ma jeszcze sens? A może stało się niebezpiecznym narzędziem społecznego wyłączania? A może o wspólnej przestrzeni trzeba myśleć dziś zupełnie inaczej? No i jak ma się do tego starodawne granie?
Z powyższymi kwestiami zmierzymy się podczas wykładu, który mam nadzieje stanie się wspólnym namysłem.
godz. 16.30-18.30
Warsztaty polskich tańców tradycyjnych: mazurki, polki, oberki, kujawiaki.
Grupa wielopokoleniowa. Prowadzenie - Maciek Żurek z kapelą.
Miejsce: dawny O.W. "Drogowiec", ul. Turystyczna 1, Sobieszewo.
Ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia: tel. 58 323 91 15 oraz [email protected]
Tańczyć zasadniczo może każdy bez wyjątku. Kiedyś ludzie nie byli znacząco inni - a niemal każdy umiał, dlatego i teraz każdy nauczyć się może. A warto!
Mało jest bowiem zajęć tak udanych, wesołych i pożytecznych jak hulanie mazurków i poleczek, o kujawiakach i oberkach nie wspominając. Jak je hulać i czym się jedne od drugich różnią dowiemy się podczas ekspresowego warsztatu, który sprawi, że na każdej tradycyjnej zabawie tanecznej, będziemy czuć się jak we własnym domu.
godz. 18.30
JANO TAN, JANO TAN. RAJBY, ZMÓWINY I ZRĘKOWINY NA KOCIEWIU
Fragment kociewskiego wesela zaprezentuje zespół folklorystyczny "Kociewska Familija" z miejscowości Pinczyn (gmina Zblewo).
Scenariusz do spektaklu powstał na podstawie "Wesela Kociewskiego" Bernarda Sychty, "Wesele na Kociewiu" Emilii Rulińskiej oraz opracowań własnych zespołu.
Czas trwania: 40 min.
Miejsce: dawny O.W. "Drogowiec".
+ SCENKA KOCIEWSKA: opis stroju kociewskiego, animacje dla najmłodszych.
godz. 20.00-24.00
ZABAWA TANECZNA z animacją tradycyjnych tańców polskich.
Zagrają: Kapela NIWIŃSKICH, MAŻURKI - kapela rodzinna.
Miejsce: dawny O.W. "Drogowiec".
WSTĘP WOLNY
Napisz komentarz
Komentarze