Rozmiary i kształt gogli narciarskich
Dobrze dopasowane gogle narciarskie dla początkujących to takie, które osłaniają cały obszar oczu i zapewniają szerokie pole widzenia. Ramka nie może utrudniać widoczności.
Bardzo istotna jest też szczelność, jednak żadna część gogli nie może utrudniać oddychania czy uciskać tak mocno, że będzie powodować podrażnienia skóry.
Między górną krawędzią a kaskiem powinna być niewielka szczelina. Dobrze dobrane gogle narciarskie powinny też zapewniać cyrkulację powietrza. Odpowiada za to głównie specjalna gąbka, która znajduje się w górnej i w dolnej części.
Na rynku znajdziesz dwa modele gogli – sferyczne i cylindryczne. Pierwsze z nich są bardziej wypukłe, a szkła zaokrąglone. Drugie z kolei mają płaską szybę i wyżej osadzone ramki. Na pewno zauważysz też, że gogle narciarskie różnią się między sobą wyglądem. Część z nich ma mocno zarysowane ramki, które pełnią funkcję stabilizującą szkła, a pozostałe, bezramkowe, dają szerszy kąt widzenia.
A jak wybrać gogle narciarskie do kształtu swojej głowy? Rozmiary unisex występują podobnie jak w przypadku odzieży – S (small fit), M (medium fit) i L (large fit). Na rynku znajdziesz serie specjalnie dla kobiet oznaczone ladies fit, które są specjalnie dopasowane do żeńskiej anatomii.
Szeroki wybór gogli narciarskich znajdziesz na stronie Ski Race Center: https://skiracecenter.pl/29-gogle-narciarskie
Gogle narciarskie a szkła
Szkła pełnią główną funkcję w goglach narciarskich, czyli chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV. Zwróć uwagę podczas zakupu na to, jakie fale świetlne blokuje dany model. Powinny być jednocześnie odporne na uszkodzenia, zarysowania i pęknięcia spowodowane np. ostrymi gałęziami czy uderzeniem o twarde podłoże.
Na pewno zauważyłeś, że gogle narciarskie są wyposażone w szkła o różnym zabarwieniu. Nie jest to podyktowane wyłącznie aspektami wizualnymi.
Szare sprawdzają się w naturalnych warunkach, żółte oraz pomarańczowe poprawiają kontrast i ostrość w pochmurne dni, a różowe spełniają swoje zadanie podczas gorszej, wymagającej aury.
W słoneczne dni praktyczne są brązowe, niebieskie oraz czerwone. Brązowe szkła nie zaburzają widoczności i pozwalają na rozróżnienie wszystkich kolorów, a bezbarwne dobrze radzą sobie nocą. Wiele producentów zapewnia możliwość łatwej wymiany szybek. To bardzo dobre rozwiązanie, aby dopasować kolor szkła do aktualnych warunków pogodowych.
Co jeszcze warto wiedzieć, wybierając gogle narciarskie dla początkujących? Na pewno to, że każdy model ma swoje zaciemnienie określane symbolami S1-S3. Jedynka w tej skali oznacza, że szkło nie jest przyciemniane, służy do nocnej jazdy, a trójkę stanowią najciemniejsze szyby idealne na mocno słoneczne dni.
Udogodnienia i nowoczesne technologie
Nosisz okulary korekcyjne? W takim razie gogle narciarskie dla początkujących powinny mieć odpowiednią ilość miejsca na wygodne umieszczenie oprawek. Oznaczone są symbolem OTG. Istnieją też specjalne modele na rynku, które są wyposażone w szkła korekcyjne. Udogodnieniem dla użytkowników jest też specjalna powłoka Anti Fog, która zapobiega parowaniu.
Kiedy Twoje doświadczenie na stoku będzie większe, mogą przydać Ci się gogle narciarskie z zaawansowanymi szkłami ochronnymi. Niektóre szyby potrafią nawet podnosić kontrast i tym samym maksymalnie dbać o widoczność podczas jazdy. Szkła fotochromatyczne potrafią dostosować się do warunków świetlnych. Oznacza to, że potrafią rozjaśniać się i przyciemniać, w zależności od stopnia nasłonecznienia i ilości cienia.
Przeczytaj również o tym, co zrobić, gdy gogle narciarskie parują: https://skiracecenter.pl/info/dlaczego-paruja-mi-gogle-poradnik/
Napisz komentarz
Komentarze