Stowarzyszenia „Dawny Tczew” zaprasza na uroczystość upamiętnienia wspomnianych ofiar 24 stycznia o godz. 17.00, tradycyjnie przy ul. Lecha (miejscu rozstrzelania). Pod tablicą poświęconą zamordowanym zostanie zapalonych 13 symbolicznych zniczy.
Egzekucji dokonano w odwecie za rzekomy akt sabotażu dokonany przez Polaków, którym miało być podpalenie fabryki „Arkona” (obecne Fabryka Sztuk). Prawdopodobnie ogień został zaprószony od stojących tam samochodów i koksowników (panował mróz).
Jednym z dowodów na dokonanie tej zbrodni przez Niemców jest publiczna odezwa Odezwa Landrata Isendicka z 24.01.1940, w której mowa o akcie sabotażu i konieczności ukarania „sprawców”. Odezwa wyrażała groźbę, że kolejne takie akty będą karana z jeszcze większą surowością.
Przedstawiciele lokalnych lokalnych placówek Gestapo i Selbstschutzu sporządzili listę 13. przypadkowych mieszkańców Tczewa: urzędników, kupców i rzemieślników, decydując o ich rozstrzelaniu. Egzekucji dokonano bez jakiegokolwiek postępowania dowodowego czy sądowego. Był to akt czystego terroru i zemsty.
(tomm)
Napisz komentarz
Komentarze