Służbę Więzienną podczas spotkania z przedstawicielami hospicjum reprezentowali: ppłk Ireneusz Łepkowski, st. szer. Ilona Połom oraz st. szer. Oskar Żołnowski. Podczas spotkania zakończonego podpisaniem porozumienia o współpracy więziennicy mieli okazję poznać misję i działalność placówki. Bardzo szeroko omówiono możliwe formy wsparcia tej instytucji ze strony starogardzkiej jednostki. Niezwykle wzruszającym momentem było przekazanie przez funkcjonariuszy śnieżnobiałych, anielskich skrzydeł, które będą wykorzystywane przez wolontariuszy hospicjum podczas prowadzonych akcji charytatywnych na rzecz potrzebujących dzieci. Podarunek został wykonany przez grupę skazanych w ramach prowadzanego programu resocjalizacji „Nićmi szyte”.
„Nićmi szyte”
Program resocjalizacyjny „Nićmi szyte” jest prowadzony od kilku miesięcy w starogardzkim Areszcie Śledczym przez st. szer. Ilonę Połom oraz st. szer. Oskara Żołnowskiego – wychowawców działu penitencjarnego. Jego celem jest zaangażowanie osadzonych w dobrowolną działalność na rzecz osób potrzebujących wsparcia, co ma posłużyć, jako narzędzie do wzbudzenia w osadzonych woli w kształtowaniu ich społecznie pożądanych postaw. Zajęcia podzielono na część teoretyczną i praktyczną. Celem pierwszej jest przedstawienie podstawowych założeń programu oraz określenie jego celów. Z kolei część praktyczna przewiduje zajęcia w postaci warsztatów krawieckich, podczas których osadzeni będą mieli możliwość nabyć nowe bądź też udoskonalać już posiadane wcześniej umiejętności. Istotą prowadzonych oddziaływań jest zapoznanie z podstawowymi wiadomościami z zakresu krawiectwa oraz możliwość wykonywania prac z tego zakresu. To podczas realizacji tego programu wykonano piękne anielskie skrzydła, które posłużą dla wolontariuszy Fundacji Hospicjum Pomorze Dzieciom.
Resocjalizacja = misja
Resocjalizacja więźniów poprzez zaangażowanie ich w działalność wolontariacką, akcje prospołeczne i charytatywne ma ogromne znaczenie w ich readaptacji. Jednym z głównych założeń prowadzonego programu jest działalność wolontariacka, dlatego też podczas zajęć warsztatowych skazani wykonywać będą wyroby (poduszki, pościele, koce, maskotki itp.), które zostaną przekazane podopiecznym hospicjów lub placówek opiekuńczo - wychowawczych. Zmotywowanie do pomagania innym i wspierania potrzebujących to przykład konstruktywnej zmiany, jaką można zapoczątkować w osobach pozbawionych wolności podczas pobytu w zakładach penitencjarnych. Ponadto aktywizacja osadzonych poprzez rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień, nabywanie przez nich nowych umiejętności zapobiega negatywnym skutkom izolacji więziennej. Niewątpliwie zaangażowanie w działalność prospołeczną pozwala także skazanemu przedstawić siebie w innej roli i zaangażować w życie społeczne oraz zwiększyć poczucie wartości i wyeliminować postawy egoistyczne. Niezmiernie ważnym jest pokazanie, iż podejmowanie działań na rzecz drugiej osoby, po odbyciu kary, może stać się alternatywą wobec zachowań przestępczych. Wolontariat pozwoli na pewnego rodzaju „rekompensatę” wobec społeczeństwa.
Wspólne działanie dla resocjalizacji
Nowo nawiązana współpraca oparta jest na podstawie art. 38 kodeksu karnego wykonawczego, który traktuje o współdziałaniu w prowadzeniu działalności resocjalizacyjnej, społecznej, kulturalnej oraz oświatowej. Na mocy podpisanego porozumienia hospicjum zobowiązane jest do przeprowadzenia zajęć edukacyjnych dla osób pozbawionych wolności. Areszt Śledczy natomiast będzie wspierał gdańską placówkę poprzez przekazywanie wyrobów skazanych wykonanych podczas terapii zajęciowej i w ramach programów resocjalizacyjnych.
Napisz komentarz
Komentarze